2018 YKS Tercih Kılavuzu

  • 8 paylaşım
  • 309 okunma

YKS Tercih Kılavuzu. Tercihler Nasıl Yapılacak ?  Adaylar iki yıllık bölümler için TYT (Temel Yeterlilik Testi Puanlarını) dört ve daha fazla süreli bölümler için AYT (Alan Yeterlilik Testi Puanları) ile elde ettikleri puanlara göre yerleştirilecektir. AYT içerisinde SAY-EA-SÖZ-DİL puanlarından ilgili bölümleri tercih edebileceklerdir.

Aday TYT sınavına girmiş ve 150 barajını aşmışsa Tablo-3’den ilgili bölümleri TERCİH HAKKI kazanacaktır.Aday TYT’den 150 barajını aşmış ve AYT/YDT sınavlarından 180 puan altında almışsa yine Tablo-3’deki bölümleri TERCİH HAKKI vardır.Aday AYT/YDT’den 180 puan ve üzeri bir puana sahipse Tablo-3 ve Tablo-4’deki bölümlerden TERCİH HAKKINA sahip olacaktır.

Adayların toplamda 24 tercih hakkı vardır. Bu haklarını kullanırken istedikleri bölümleri listelerine alıp bu bölüm içerisindeki üniversiteleri sıraya sokarak işlem yapmaları onlar için önemli olacaktır.

ÖSYM nin 3 Temmuz 2018 tarihli YKS 2018 Tercih Kılavuzu ile ilgili duyurusu aşağıdaki şekildedir. ÖSYM Web Sitesi Sınavlar Menüsünden YKS seçeneğinden ulaşabilirsiniz.  YKS 2018 Tercih Kılavuzu ön bilgilendirme amaçlı yayınlanmış olup yeniden ÖSYM web sitesinde yayınlanacaktır. 

2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun Yayımlanması

2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 3-10 Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2018 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU (3 Temmuz 2018)

KAYNAK: http://www.osym.gov.tr/

Etiketler: ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 8 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER