BİLSEM 2. AŞAMA: Zeka Testi !

Değerli velilerimiz, BİLSEM 2. Aşama yazımızı okuyorsanız muhtemelen öğrencimiz ilk aşamayı geçmiş ve ikinci aşamaya kazanmak için hak kazanmıştır. Bu başarısından dolayı öğrencimizi ve sizi kutluyoruz. Öğrencimiz BİLSEM 2. Aşama yani zeka testine girecektir. Bu yazımızda bu aşamayla ilgili merak ettiklerinizi cevaplayacağız.

BİLSEM 2. Aşama kısmı velilerimiz için bir bilinmezlik olduğundan ne tür sorular çıktığı, öğrencisini nasıl hazırlayacağını bilememektedir. Öncelikle bugüne kadar geldiğiniz noktayı kısaca özetleyerek başlayalım.

Öğrencimiz bilsem sürecine girebilmek için öncelikle 1.sınıf , 2.sınıf veya 3.sınıfta okuması gerekmektedir. Bu sınıflarda okuyan öğrencimiz öğretmenleri tarafından bulunduğu sınıf düzeyinde en fazla %20 olacak şekilde BiLSEM’e yönlendirilen kısımda olmalıdır. Bu aşamalar öğrencimizin okuluyla ilgili kısımdı. BİLSEM 2. Aşamadan oluşan bir sınavdır.

BİLSEM 1. Aşaması, öğrencinin grup taramasına girdiği sınavdır. Grup taramasında tablet üzerinden girdiği uygulama sonrasında başarı elde eden öğrencilerimiz BİLSEM 2. aşamada bireysel değerlendirme yani zeka testine girmeye hak kazanır. BİLSEM 2. Aşama’da öğrencimiz bir psikolojik danışman eşliğinde bakanlık tarafından belirtilen zeka testine bireysel olarak girer.

BİLSEM 2. Aşama : Zeka Testi

BİLSEM 1. Aşamayı geçen öğrencilerimizin velileri , önceden deneyimli olan arkadaşlarına, okulda hocalarına sorarak BİLSEM 2. Aşama hakkında bilgi almaya çalışırlar. Öncelikle öğrencilerimizi bu aşamadan önce pek sıkmamak, üzerlerinde baskı yaratmamak ve beklenti içinde olduğunuzu onlara hissettirmemek en önemlisidir. Zeka testi uygulamaları öğrencinin çok ders çalışarak kazanabileceği, çok fazla soru çözerek geçebileceği bir test ya da sınav değildir. Tüm dünya tarafından kabul edilen zeka sınıflaması şu şekildedir ;

  • 0-24 puan aralığı zihinsel engelli.
  • 25-44 puan aralığı öğretilebilir zihin engelini.
  • 45-75 puan aralığı eğitilebilir zihinsel engeli.
  • 76-89 puan aralığı donuk zeka-sınır zeka.
  • 90-110 puan aralığı normal zekayı
  • 111-129 puan aralığı parlak zekayı
  • 130-160 puan aralığı üstün zekayı

BİLSEM’i kazanmak için öğrencimizin zeka testinden minimum 130 puan olan üstün zekayı karşılayan taban puanı alması gerekmektedir. Bu da Türkiye’deki %2lik dilimde olduğunu gösterir. Bu seviyedeki öğrencilere “özel yetenekli” ” üstün zekalı” diyebiliriz.

BİLSEM 2. Aşama : ZEKA TESTİ’NE Nasıl Hazırlanılır?

Peki bunları okudum ama ben çocuğumu nasıl hazırlayacağım? dediğinizi duyuyorum. Şimdi bu konuya odaklanalım. Öncelikle çocuğunuz eğer üstün yetenekli değilseniz çocuğunuz bu soruların cevabını bilmeden bu testten geçemez, bu soruları bilip de geçerse BİLSEM’de mutlu olamaz. Bunu ailelerimizin özümsemesi gerekir, öğrenci üstünde baskı oluşturmamalıdır.

Hep beraber çok yetenekli bir futbolcu düşünelim, hatta Arda Güler’i örnek alalım. Arda Güler’in yeteneği tartışılmaz bir futbolcu olduğuna kimsenin itirazı olmaz sanırım. Arda Güler eğer yeteneklerine uygun bir eğitim almasaydı onun bu parlamasını göremez belki kalburüstü takımlarda oynarken kendine bakmadı, yeteneğine ihanet etti derdik. Aldığı eğitim ve kendi yeteneğiyle birleşince “özel yetenek” klasmanına kavuştu. Örnek olarak bir de Batuhan Karadeniz’i verelim. Batuhan Karadeniz de çok yetenekli bir futbolcu olarak ortaya çıktı fakat gereken eğitimi alamadı ve onun kariyerinin sürekli düşüşünü gördük. Eğer çok yeteneksiz bir futbolcu dünyanın en iyi antrenörleriyle de çalışsa “özel yetenekli” olamaz, çok yetenekli bir futbolcu da gerekli eğitimleri almaz ise özel yeteneğini ortaya çıkaramaz.

BİLSEM’ler de bu noktada özel yeteneği ortaya çıkartma noktasında öğrencilere eğitim veren kurumlardır. Buraya girmek için hazırlık yapmanıza o yüzden gerek yok. Eğer öğrencimiz gerçekten “özel yetenekli” ise o testten gereken puanı alıp kazanacaktır.

BİLSEM 2. Aşama’ya katılacak öğrencilerimize başarılar diliyor hepsinin çok iyi bir geleceğe kavuşmasını diliyoruz.

BİLSEM Nedir ?

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir