DGS Nedir ?

  • 0 paylaşım
  • 34 okunma

DGS Nedir ?

DGS Nedir ? Dikey Geçiş Sınavı (DGS), Meslek Yüksekokulları (MYO) ve Açıköğretim Fakültesi (AÖF) önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapmaları amacıyla uygulanan bir sınavdır. DGS Nedir Sorusuna bu yazımızda cevap bulabiliriz. 

Lisans programlarına geçiş için başvuracak adaylarda, MYO ve AÖF önlisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranmaktadır. Bununla birlikte, ilgili yılda son sınıfta olup staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da sınava başvurabilmektedir. MYO son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar.

2016 yılından önce önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin AÖF lisans programlarına doğrudan geçebilme hakları bulunmaktaydı. 2016 yılı itibariyle önlisans mezunlarının lisans programlarına yerleştirilmesi DGS sonuçları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

DGS Nedir ?

DGS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda bir defa uygulanmaktadır. Sınavda lisans başarısında etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçen 120 soru bulunmaktadır. Bu amaçla hazırlanan sorular, önlisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik değil, farklı alanlarda eğitim gören önlisans mezunlarının cevaplayabilecekleri niteliktedir.

DGS Kılavuz ve Başvurular

2018 DGS Sıkça Sorulan Sorular Yayımlandı

Dikey Geçiş Sınavı Sayısal Bilgiler

2017-DGS Ek Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler
2017-DGS Ek Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin En Küçük ve En Büyük Puanlar

Dikey Geçiş Sınavı Soru ve Cevapları

2017-Dikey Geçiş Sınavı Temel Soru Kitapçığı ve Yanıtları (% 10)

2016-DGS: Dikey Geçiş Sınavı Temel Soru Kitapçığı ve Yanıtları (% 10)

KAYNAK: http://www.osym.gov.tr/TR,8862/hakkinda.html

Etiketler: ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER