Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

  • 2 paylaşım
  • 63 okunma

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ BÖLÜMÜN AMAÇLARI

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir Hakkında Bilgi. Dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarının öncelikle önlenmesi, gerçekleştikten sonra ise bu bozuklukların belirlenmesi ve rehabilitasyonunda görev alacak kendi bilim alanında yetişmiş, kalifiye sağlık meslek mensuplarını yetiştirmektir.

Dil ve konuşma bozuklukları, erken çocukluk döneminden başlayıp yaşlılık dönemine kadar uzanan geniş bir yelpazede, bireyleri etkileyebilmektedir. Bu bakımdan ele alındığında dil ve konuşma bozuklukları alanı disiplinler arası etkileşimin gerekli olduğu ancak kendi mesleki otonomisine sahip bir bilim dalıdır.

Dil ve Konuşma Terapisi Lisans programının temel amacı;

Sağlık ve rehabilitasyon alanındaki hizmetleri ile planlanan hedeflerin gerçekleşmesinde rolü olan dil ve konuşma terapistleri yetiştirmektir. Dil ve Konuşma Terapisi lisans programının mezun vermesi ile toplumun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi yönünde çok önemli bir adım atılmasının yanı sıra, eğitim standartının sağlanması ve eğitim kalitesinin arttırılması sağlanacaktır.

Dil ve Konuşma Terapisi lisans eğitimi 4 yıl tam zamanlı olarak verilmektedir. Eğitim dili Türkçe’dir. Dersler; teorik ve pratik olarak yürütülmektedir. Öğrencilerimizin, çalışma alanlarına yönelik saha ve kurum stajları yapmak, rapor, seminer, eğitim ve araştırma projeleri hazırlama ve sözlü sunum yapma sorumlulukları bulunmaktadır.

Dil ve konuşma terapisi bölümünden mezun olanlara dil ve konuşma terapisti unvanı verilmektedir.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTLERİ

Devlet, özel veya üniversite hastanelerinin ilgili kliniklerinde çalışabilirler. Bunun yanı sıra dil ve konuşma bozukluğu bulunan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev alabilirler.

Kendilerine ait özel iş yerleri kurabilecekleri gibi ilgili uzmanlarla birlikte oluşturdukları merkezlerde hizmet sunabilirler. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilirler.

MEZUNLARININ MESLEK PROFİLLERİ

Dil ve Konuşma Terapistliği meslek kanunu, 26 Nisan 2011 tarihinde 6225 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında T.C. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Dil ve konuşma terapisi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine dil ve konuşma terapisi alanında yüksek lisans veya doktora yapan, bireylerin ses, konuşma ve dil bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman tabip tarafından teşhisi konulmuş yutkunma, dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan sağlık meslek mensubudur.

Dil ve konuşma terapistleri başlıca hastanelerde, özel sektörde, üniversitelerde, özel eğitim kurumlarında ve devlet bünyesinde olmak üzere geniş çalışma alanlarına sahip bulunmaktadırlar.


TAVSİYE YAZILAR

YÖK ATLAS SAYISAL BÖLÜMLER LİSTESİ – TIKLA

SAYISAL ALAN NEDİR ? 

Sayısal alan ve Meslekleri


KAYNAKLAR: 

http://abp.anadolu.edu.tr/tr/program/dersler/1399/13

http://abp.anadolu.edu.tr/tr/program/programProfili/1399/8/1

http://akts.hacettepe.edu.tr/index.php

https://uskudar.edu.tr/sbf/tr/sayfa/dil-ve-konusma-terapisi-bolum-hakkinda

 

 

Etiketler: , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 2 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER