Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

  • 0 paylaşım
  • 44 okunma

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği programı “Mühendislik” ve “Endüstriyel Tasarım” konularının çalışma metotlarını ve ön görülerini birleştirmektedir. Mühendislik nitelikleri ile tasarım yeteneklerini birleştirerek, öğrencilere ürün geliştirme projeleri için mükemmel bir temel yapı hazırlar. Bu gibi projeleri yönetme ve geliştirmede beceri kazandırır.

Endüstriyel Tasarım Mühendisleri birçok disiplinde bilgi sahibi olan, Teknoloji. Üretim, Pazarlama, Müşteri Davranışları, Estetik ve Ergonomi alanlarını birbirine entegre ederek yeni tasarımlar, yeni konseptler, ürünler ya da çözümler bulan uzmanlardır.

Mezunlarımız ürün, donanım ve süreçleri içine alan endüstriyel tasarım konularında tasarım, analiz ve çözümleme yeteneğinin yanı sıra, şekiller arasındaki ilişkileri görebilme, tasarlananları ve iki boyutlu çizimleri üç boyutlu nesnelere dönüştürebilme, henüz yapılmamış nesneleri zihninde tasarlayabilme ve çizebilme bilgi ve becerisi kazanacaklardır.

Mezunlar ayrıca yaratıcı, yenilikçi, araştırmacı ve güzel sanatlara yatkın bireyler olacaktır.

Endüstriyel tasarım mühendisliği dünya da yeni yaygınlaşan bir bölüm değildir; hali hazırda avrupa da bazı ülkelerde (isveç, ingiltere, hollanda, norveç) vardır. Ülkemizde yeni yaygınlaşan bir bölümdür.

Aslında bu konuda bir geç kalınmışlık vardır. Ülkemizde şimdiye dek hem işlevsellik hem estetik hem de özgünlük bakımından genel yelpaze de yeterli seviye de marka değeri olan ürün ortaya konulamamış fakat son dönemlerde bu aşılamaya başlanmıştır.

Bölüm bünyesinde tasarımın hem estetik yönünü hem de mühendislik (teknolojik, işlevsellik, dayanım, imal edilebilirlik) yönünü barındırır. Sanatsal yönü bulundururken mühendislik kısmından ödün vermez, dezavantaj içermez.

Mezun olacak öğrencilerimiz esas itibariyle endüstriyel üretim yapılan ve ürün geliştiren tüm sektörlerde istihdam edilebilir. Mezunlarımız için Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, Uçak ve Gemi İmalat Sanayi, Mobilya Sanayi, Tekstil ve Moda Endüstrisi. Makine İmalat ve Kalıp Sanayi, Savunma Sanayi, Biyomedikal ve Tıbbi Malzeme Üretim Sanayi, Toplu Taşıma Taşıtları Üretim Endüstrisi, Plastik Teknolojisi, Kalite Kontrol ve Gözetim Şirketleri gibi çok geniş istihdam alanları bulunmaktadır.

KAYNAKLAR:

http://hfttf.cbu.edu.tr/bolumler
https://www.muhendisbeyinler.net

TAVSİYE YAZI

Sayısal Alan Nedir ? 

Etiketler: , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER