Ergoterapi Bölümü Nedir ?

  • 7 paylaşım
  • 68 okunma

Ergoterapi Bölümü Nedir ? Daha kaliteli, daha sağlıklı ve çevreyle daha uyumlu yaşamayı herkes ister değil mi? Peki, bu yolda koruyucu, önleyici ya da iyileştirici düzenlemeleri bilmeye ve ihtiyaç duyan kişilere faydalı olmaya ne dersiniz?

Ergoterapist kişilerin yaşam rolleri ve bunlarla ilgili olarak kendine bakım ve üretici faaliyetler, oyun ve serbest zaman aktivitelerini kullanarak sağlıklı ve iyi olma hâlini, bağımsız yaşam ve toplumsal katılımlarını artırmaya yardımcı olan kişidir.

Ergoterapistler;

Bireyin ev, iş ve okul ortamlarında fonksiyonel potansiyelini değerlendirerek performansını en üst düzeye çıkarmak ve çevreye uyumunu sağlamak için önerilerde bulunur.

Bireyin hastalık ve engellilik sonucu ortaya çıkan fonksiyonel sınırlılıklarını değerlendirir, günlük faaliyetlerini ve mesleklerini sürdürecek uygulamaları yapar.

Hastaların duygusal,psikososyal, gelişimsel ve fiziksel yeterliliklerini mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri kullanarak değerlendirir.

Bireysel ve grup olarak amaca yönelik mesleki, sosyal, sanatsal, oyun ve eğitim aktivitelerini rehabilitasyon programları içinde planlar ve uygular.

Duyusal işlem bozukluğu olan tüm bireylere duyu algı motor bütünleşme ile ilgili değerlendirmeleri yapar ve müdahale programını uygular.

Dışlanmış bireylerin topluma kazandırılması için gerekli değerlendirmeyi yapar ve rehabilitasyon programlarını uygular.

Engelli ve dezavantajlı bireylerin çalışma kapasitesini değerlendirir ve mesleki rehabilitasyon uygular, yardımcı teknoloji kullanımı için eğitim verir,

Engelli, yaşlı, çocuk ve dezavantajlı tüm gruplar için aileye ve bakım hizmeti verenlere eğitim uygular.

Ergoterapist olmak isteyenlerin, yeniliklere açık, ayrıntıya dikkat eden, psikoloji, biyoloji ve sağlık alanına ilgili, sabırlı, sakin, hoşgörülü, başkalarını anlayabilen (empati kurabilen), yardımsever, sorumluluk duygusu yüksek, hijyene önem veren, etkili iletişim kurma ve problem çözme becerisine sahip, ekip çalışmasına yatkın, programlı çalışmayı seven kişiler olması gerekir.

Ergoterapistlerin, çalışma ortamı genellikle temiz ve sterildir. Görevleri sırasında hekimler, fizyoterapistler, meslektaşları, her yaş grubundaki hastalar, özürlüler, yaşlılar ve dezavantajlı kişi ve topluluklarla sürekli iletişim hâlindedir.

Mesleğin eğitimi, sağlık bilimleri yüksekokullarının Ergoterapi Bölümünde verilmektedir. Ergoterapistler hastaneler, huzurevleri, sağlık merkezleri, toplum ruh sağlığı, halk sağlığı ve iş sağlığı merkezleri, korumalı iş yerleri, özel eğitimve rehabilitasyon merkezleri, sosyal alanlar, ev, iş ve okullarda çalışırlar. Bu alanda yetişmiş eleman sayısı ihtiyaç duyulandan az olduğundan iş bulma olanakları fazladır.

Ergoterapi (Fakülte) 4 Yıl SAY Puan
Ergoterapi (Yüksekokul) 4 Yıl SAY Puan

[irp posts=”1600″ name=”YKS Sayısal Alan Nedir ?”]

[irp posts=”1500″ name=”YKS Sayısal Puanı ile Öğrenci Alan Bölümler”]

Tercihlerinize ÖSYM tarafından yayımlanmış, yayımlanacak kılavuzları incelemeden karar vermeyiniz. Unutmayın en kesin ve  doğru bilgiler her zaman ÖSYM tarafından yayınlanan ilgili kılavuzlardaki bilgilerdir.

KAYNAK: http://www.iskur.gov.tr/

KILAVUZU İNDİR

 

Etiketler:
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 7 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER