Fizyoterapist Ne Yapar ?

  • 0 paylaşım
  • 76 okunma

Fizyoterapist Ne Yapar ? Fizyoterapist maaşı  ? Fizyoterapist nasıl olunur ?

Hastaların hareket ve fiziksel işlev bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi amacıyla gerekli tedavi programını oluşturmak ve uygulamaları yapmak ister misiniz? Öyleyse bu mesleğe ait açıklamaları mutlaka okumalısınız.

Fizyoterapistler;

Hastanın kas, sinir ve eklem gücünü, ağrı ve duyuları, protez-ortezleri çeşitli alet ve testlerle değerlendirir. Sonuçlara göre hastaya elektro tedavi, egzersiz tedavisi, iyileştirme programları uygular,  Felçli hastalar için sürekli akım cihazı, sıcak su havuzu gibi özel tedavi tekniklerini kullanır, Sırt ve boyun kireçlenmesi olanların önce vücutlarının rahatsız bölgelerini ısı veren aletlerle ısıtır, daha sonra çeşitli alet veya elle uyarır, sertlikleri yumuşatır, Vücudun hareket yetisi azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler planlar ve uygulanmasını denetler.

 İşlev yetersizliği giderilemeyen veya tümüyle yok olan organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez veya ortez) kullanımını hastaya öğretir. Fizyoterapist olmak isteyenlerin, fen bilimlerine ilgili, göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, el becerisi gelişmiş, başkalarını anlayabilen ve yardım etmekten hoşlanan, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekir. Mesleğin eğitimi, fizik tedavi ve rehabilitasyon yüksekokulu ile sağlık bilimleri fakültelerinin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde verilmektedir.

Fizyoterapistler hastane ve rehabilitasyon merkezleri, özel sağlık kurumları, özel eğitim merkezleri, spor/sağlık merkezleri, profesyonel ve amatör spor kulüpleri, huzur evleri, kaplıca/termal tesislerinde görev yaparlar. Çalışma ortamları temizdir. Fiziksel kuvvetlerini, seslerini, mimiklerini ve çeşitli aletleri kullanırlar, tüm sağlık personeliyle iletişim hâlinde çalışırlar.

Fizyoterapistlik mesleği, hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında uzman bir hekimin tanısı sonrası fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini kullanarak yine birçoğu dünyada fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş olan tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazanan, sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli görevleri olan bir meslektir.

Günümüzde, Fizyoterapistler hareket ve fonksiyonun çeşitli nedenlerle tehdit edildiği bütün durumlarda bağımsız hareket ve sağlıkla ilgili yaşam  kalitesinin arttırılmasında her geçen gün sayıları artan  yaklaşımlarla hizmet vermektedirler. Dünyada ve ülkemizde toplumların bu gün ve  gelecekteki olası  ihtiyaçları fizyoterapistlik mesleğinin gelişimini kaçınılmaz kılmaktadır.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon  Bölümünden mezun olanlar  ”Fizyoterapi  ve Rehabilitasyon  Lisans Diploması” ile birlikte “FİZYOTERAPİST” unvanını alırlar.

 

Fizyoterapistler; ulusal ve uluslararası yataklı tedavi merkezlerindeki (üniversite, devlet vb…), ortopedi ve travmatoloji, nöroloji / pediatrik nöroloji, psikiyatri, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, beyin ve sinir cerrahisi, genel cerrahi, kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, göğüs hastalıkları / göğüs cerrahisi, çocuk hastalıkları, üroloji, onkoloji, kadın doğum, kulak-burun-boğaz, tüm yoğun bakım servisleri, plastik cerrahi servisleri, yanık üniteleri, romatoloji bilim dallarına ait servislerde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, protez-ortez üretim ve rehabilitasyon merkezlerinde, birinci basamak sağlık hizmetleri veren kuruluşlarda, endüstri alanlarında, okullarda, spor kulüplerinde, huzur evlerinde, mesleki rehabilitasyon merkezlerinde ve kaplıca merkezlerinde, dal merkezlerinde, evde bakım merkezlerinde özel veya kamu görevi yapabilirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Fakülte) 4 Yıl SAY Puan 
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Yüksekokul) 4 Yıl SAY Puan 

Ayrıca TYT ile öğrenci alan Bölümleri de vardır. 

[irp][irp posts=”1600″ name=”YKS Sayısal Alan Nedir ?”]

[irp posts=”1500″ name=”YKS Sayısal Puanı ile Öğrenci Alan Bölümler”]

Dünyada ve ülkemizde gelişen teknoloji nedeniyle giderek hareketsizleşen toplumların bu gün ve gelecekteki gereksinimleri fizyoterapistlik mesleğinin gelişimini kaçınılmaz kılmaktadır.

Tercihlerinize ÖSYM tarafından yayımlanmış, yayımlanacak kılavuzları incelemeden karar vermeyiniz. Unutmayın en kesin ve  doğru bilgiler her zaman ÖSYM tarafından yayınlanan ilgili kılavuzlardaki bilgilerdir.

KAYNAK: ÖSYM 2018  Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu

KILAVUZU İNDİR

 Bizden Size

Hepinize sınavda başarılar diliyoruz. Her şey gönlünüzce olsun.  Aklınıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz.  Ya da sitemiz sağ sütunda yer alan Danışma Hatlarından soru olarak yazabilirsiniz.

KAYNAKLAR: 

http://saglik.sdu.edu.tr

http://www.iskur.gov.tr

http://www.fizyoterapistler.org/

 

Etiketler:
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER