İkili Öğretim kalkacak

  • 0 paylaşım
  • 88 okunma

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz;

“Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitim çağındaki herkese kişilik, yetenek ve kabiliyetlerini en üst düzeye çıkartacak fırsat eşitliği temelinde eğitim vermeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizin iletişim becerisi yüksek, takım çalışmasına uyumlu, eleştirel ve analitik düşünceye sahip kişiler olmasını istiyoruz. Bu amaca uygun eğitim Türkiye’nin bilgi ekonomisine geçişi için de demokrasinin gelişmesi için de gereklidir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 65 bin okulumuzda, 1 milyondan fazla öğretmenimizle, 18 milyona yakın öğrencimize eğitim vermekteyiz. 2018 yılında bu eğitimi verebilmek için merkezi hükümetin bütçesinden Başbakanımızın talimatlarıyla 134 milyar 727 milyon lira ayırdık. 2002’de eğitime ayrılan bütçenin 10,5 milyar lira olduğu bilinirse geldiğimiz mesafe çok daha iyi görünür. Bu miktar merkezi hükümet bütçesinin yüzde 18’inden fazladır, 2002’deki bu oran yüzde 10 civarındaydı.”

Kaliteli bir eğitim için öncelikle eğitim altyapısının tamamlanması gerektiğine işaret eden Bakan Yılmaz, bu kapsamda eğitim sisteminin temel unsuru olan öğretmene en büyük yatırımı yaptıklarını bildirdi.

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı

Bakan Yılmaz, 2013 yılından bu yana 584 bin öğretmen ataması gerçekleştirildiğini dile getirdi.

“Bugün bakanlığımızda 900 binin üzerinde öğretmen çalışmaktadır. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 28’den 17’ye, orta öğretimde de 18’den 13’e düştü. Bu değerle İngiltere, Japonya ve Güney Kore ile aynıyız. Fransa’dan da daha iyiyiz. Norm kadro doluluk oranları Doğu Anadolu bölgesinde yüzde 92’ye, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 90’a, ülke genelinde ise yüzde 90’a ulaştı. Yine kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi derslik başına düşen öğrenci sayısını makul halde tutmaktır. Bunun için yeni derslikler yapmak lazım. 282 binin üzerinde yeni derslik yaptık, derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken, 24’e düşürdük. Orta öğretimde bu sayı 30’dan 23’e düştü.

2019 yılının sonuna kadar Türkiye’de ikili eğitim ortadan kalkacak”

“Başbakanımızın talimatı vardı ikili eğitimi Allah nasip ederse 2019 yılı sonlarına doğru ortadan kaldırmak lazım. Bunun için 58 bin dersliğe ihtiyacımız var, şu anda 47 bin dersliğin inşaatı devam ediyor. 11 bin ilave dersliğe ihtiyacımız var, 2019 yılı sonuna kadar bunu da yaparsak Türkiye’nin her tarafında ikili eğitim ortadan kalkacak.”

KAYNAK: trthaber

SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!