Kara Harp Okulu Tanıtım Kitapçığı

  • 0 paylaşım
  • 69 okunma

Kara Harp Okulu Tanıtım Kitapçığı

Kara Harp Okulu Tanıtım Kitapçığı. Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair” 25 Temmuz 2016 tarihli ve 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulmuştur.

Bakanlar Kurulu’nun 14 Kasım 2016 tarihli, 2016/9522 sayılı kararı ile MSÜ Teşkilatı oluşturulmuş, 25 Kasım 2016 tarihli Resmî Gazetede yayımlanmış, MSB’nin 03 Şubat 2017 tarihli onayı ile Rektörlük Karargâh Teşkilatı oluşturulmuştur. MSÜ Rektörlüğü 09 Ocak 2017’den itibaren Yenilevent/ İstanbul yerleşkesinde faaliyete başlamıştır. Milli Savunma Üniversitesi bağlısı olarak; 3 Harp Okulu, 4 Harp Enstitüsü, 6 Araştırma Enstitüsü ve 4 Astsubay Meslek Yüksekokulu faaliyet göstermektedir.

KARA HARP OOKULU TANITIM KİTAPÇIĞI İNDİR

TARİHÇE

Kara Harp Okulu, Mekteb-i Harbiye adıyla ve Sultan II. Mahmud’un emriyle 1834 tarihinde kurulmuştur.1845 yılında askeri idadilerin kurulması ve aynı yıl yapılan program geliştirme çalışmaları sonucunda Harbiye, eğitim süresi üç yıl olan bir yüksek okul niteliği kazanmıştır.

Millî Mücadele Dönemi’nde İstanbul’un işgali üzerine, 1 Temmuz 1920 tarihinde Ankara’da Abidin Paşa Köşkünde eğitim ve öğretime devam eden Harbiye, Lozan Antlaşmasının imzalanmasından sonra tekrar İstanbul‘da öğretime başlamıştır.

Kara Harp Okulu, 25 Eylül 1936 tarihinde Ankara’ya nakledilerek yeni yapılmış olan binasında (ATATÜRK Sitesi) eğitimine başlamıştır. İki yıl olan eğitim süresi 1948 yılında üç yıl, 1963 yılında iki yıl, 1971 yılında üç yıl, 1974 yılında dört yıl olarak düzenlenmiştir. Kara Harp Okulunda 1974-1991 yılları arasında Makine, İnşaat, Elektrik-Elektronik, Yönetim/İşletme bölümlerinden lisans düzeyinde eğitim verilmiş. 

Tavsiye Yazı; Askeri Okullar Nerede ?

1991-1992 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Sistem Mühendisliği programına aşamalı olarak geçilmiştir.

2011-2012 Eğitim ve Öğretim Yılı itibariyle çoklu lisans programında eğitim verilmeye başlanmıştır. Hâlihazırda Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler ile İşletme ve Yönetim Bilimleri lisans programlarında eğitim faaliyeti sürdürülmektedir.

30 Ağustos itibariyle Teğmenlik payesine erişen Harbiyeliler subaylık diplomasının yanı sıra uluslararası geçerliliği olan lisans diplomasına da sahip olmaktadır.

11 Mayıs 2000 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve 17 Mayıs 2000 tarihinde resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Harp Okulları Kanunu ile Kara Harp Okulu, yüksek öğretim kurumları içerisinde üniversiteler ile birlikte sayılmış, çağdaş bir yüksek öğretim kurumu olarak, üniversite yapısı çerçevesinde teşkilâtlanmasının yasal dayanağı oluşmuştur.

KAYNAK:

 http://www.msu.edu.tr

Etiketler: ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER