Kara Harp Okulu Tarihçe

  • 0 paylaşım
  • 100 okunma

Kara Harp Okulu Tarihçe. Çağdaş Türkiye idealinin sarsılmaz güvencesi olan kahraman Türk Ordusuna 1834 yılından bu yana subay yetiştiren ilim ve irfan yuvası Harbiye..

Başta Ebedî Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, sayısız komutan ve devlet adamının yetiştiği bilim yuvası Kara Harp Okulu (KHO); padişah II’nci Mahmut tarafından çıkarılan bir ferman ile 1834 yılında “Mekteb-i Ulûm-ı Harbiye” adıyla İstanbul’da kurulmuş, 1’inci Dünya Harbi sonuna kadar İstanbul’da; Maçka Kışlası, Taşkışla, Selimiye Kışlası, Çinili Köşk, Tophane-i Amire, Halıcıoğlu Kışlası, Kuleli Kışlası ve Pangaltı Harp Okulu binalarında öğretime devam etmiştir.

En büyük Harbiyeli Mustafa Kemal Atatürk 13 Mart 1899 yılında KHO’ya girmiştir.

Kurtuluş Savaşı sırasında; 1920-1923 yılları arasında Ankara’da Abidinpaşa Köşkünde faaliyetini sürdüren KHO, 1923 yılından 1936 yılına kadar tekrar İstanbul’da Harbiye Kışlasında eğitim ve öğretime devam etmiştir. 1936 yılında yeniden Ankara’ya intikal eden KHO, eğitim ve öğretim faaliyetini halen bulunduğu tesislerde sürdürmektedir.

Kara Harp Okulu, Ankara’nın merkezi olan Kızılay’a 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir. Söz konusu alan içerisinde yatakhaneler, dershaneler, kolaylık tesisleri, askeri eğitim alanları, atış poligonu, çok sayıda halı saha, spor tesisleri, stadyum, kütüphane, kondüsyon salonları, sinema salonu, yüzme havuzu, tenis kortları, basketbol sahaları gibi tesisler bulunmakta olup, bu tesisler Türkiye’nin geleceğinin temsili olan harbiyelilerin istifadesine sunulmaktadır.

KHO’nun vazifesi: Asker kişilerde bulunması gereken niteliklere sahip, liderlik özellikleri gelişmiş, askerî sevk ve idare yeteneği kazanmış, yeterli fiziki yeteneğe sahip muvazzaf subay yetiştirmektir. KHO, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda erkek ve bayan subay yetiştiren askerî yükseköğretim kurumudur. Eğitim süresi hazırlık sınıfını müteakip 4 yıldır.

KHO’da, Mühendislik (Endüstri ve Sistem, Elektronik, Makine, İnşaat, Bilgisayar, Harita), İşletme, Kamu Yönetimi, Sosyoloji ve Uluslararası İlişkiler lisans programlarında ulusal ve uluslararası denkliği/geçerliliği olan eğitim verilmektedir.  Dünyanın değişik bölgelerinde yer alan ülkelerin, belirli standartları sağlamış ve seçilmiş öğrencileri,kendilerini hem askeri hem de akademik alanda geliştirmek maksadıyla Kara Harp Okulu’nu tercih etmektedir. 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı içerisinde 20 farklı ülkeden Kara Harp Okulu’nu tercih eden öğrenci sayısı 324 olarak gerçekleşmiştir. Kara Harp Okulu’nu bu denli uluslararası alanda seçilebilir kılan hususların başında akademik eğitimin kalitesi ve askeri eğitimlerdeki gösterdiği ciddiyet, samimiyet ve disiplindir.

Kara Harp Okulu Tarihçe

Kara Harp Okulu, kurulduğundan bu yana harbiyelilere kaliteli ve profesyonel akademik eğitim sunmaktadır. Harbiyelilere sunulan kaliteli eğitim, bu alanda bir Avrupa standardı olan Bologna Sürecine uygun olarak yürütülmektedir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda subay yetiştiren askerî yükseköğretim kurumu olan Kara Harp Okulu, 4566 Sayılı Harp Okulları Kanunu uyarınca üniversite statüsündedir.

Akademik Programda; Öğrenciler 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Millî Savunma Üniversitesi’ne bağlı Harp Okullarına dahil edilen hazırlık sınıfını müteakip, birinci sınıfta, öğrenim görecekleri lisans programlarına yönelik ortak dersler alırken 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda;

İşletme
Kamu Yönetimi,
Sosyoloji
Uluslararası İlişkiler
Endüstri ve Sistem Mühendisliği,
Makine Mühendisliği,
Elektronik Mühendisliği,
İnşaat Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
Harita Mühendisliği programlarında modern laboratuvar, dershane ve amfilerde akademik unvana sahip öğretim üyeleri tarafından verilen dersleri almaktadırlar.
Bu programlar, alanında öncü yükseköğretim kurumlarının programlarına eşdeğerde düzenlenmiştir. Mezun olan tüm öğrenciler subay diploması ile birlikte evrensel geçerliliği olan bir lisans programının diplomasını da almaktadır.

KHO’da İngilizcenin yanında Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, Rusça, Yunanca dillerinde de eğitim verilmektedir. Ders dışı ortamlarda da yabancı dillerini geliştirmeleri adına Harbiyelilere bilgisayar ve internette çalışma imkânları sağlanmakta, ilave kurslar düzenlenmektedir.

KHO’yu başarıyla bitiren Harbiyeliler yüksek lisans ve doktoralarını yurt içinde ve yurt dışındaki üniversitelerde yapabilmektedirler.

Askerî Programda;
KHO’da; Piyade, Tank, Topçu, Hava Savunma, Kara Havacılık, İstihkâm, Muhabere, Ulaştırma, İkmal, Bakım, Personel, Maliye, Harita ve Jandarma sınıflarından subay yetiştirilmektedir. Uçucu olmaya istekli öğrencilere, gerekli şartları taşıdığı takdirde helikopter ve uçak pilotu olma imkânı sunulmaktadır. Her yıl, KHO’dan mezun olan Harbiyelilerin yaklaşık %25’i pilot olarak yetiştirilmek maksadıyla Kara Havacılık sınıfına ayrılmaktadır.

Harbiyelilere sevk ve idare edebilme yeteneği kazandırmak, çeşitli sınıf ve silahların taktik kullanılması ile muharebe sahası sistemleri hakkında bilgi edinmelerini sağlamak maksadıyla, akademik program boyunca haftada bir gün öğleden sonra askerî eğitim icra edilmektedir.

Yaz döneminde ise İzmir Menteş’te, 6 hafta süreli eğitim verilmekte, Afyon ve Çanakkale başta olmak üzere Harp Tarihi gezileri düzenlenerek donanımlı birer subay olmaları sağlanmaktadır.

Harbiye’de akademik ve askerî eğitimlerin yanısıra beden eğitimi ve spor dallarında eğitim verilmektedir.

Beden Eğitimi ve Spor Programında;

Askerî – Modern Pentatlon
Atış (Ateşli / Havalı)
Atletizm
Balık Adam – Can Kurtarma
Basketbol
Biatlon
Binicilik
Futbol
Halk Oyunları
Hentbol
Kayak
Koşarak Hedef Bulma
Kros
Masa Tenisi
Okçuluk
Satranç
Tekvando
Tenis
Triatlon
Voleybol
Yüzme dallarında eğitim ve öğretim verilmektedir.

KAYNAK: http://www.kho.edu.tr/hakkinda/Kho_genel_bilgi.html

Etiketler: ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER