Motivasyon herşeydir

  • 0 paylaşım
  • 109 okunma

Motivasyon Her Şeydir

İnsanı anlatan her şeyde motivasyon vardır. Kurduğumuz düşlerde, kendimize koyduğumuz sınırlarda, geliştirdiğimiz inançlarda, bulduğumuz nedenlerde ve gerçekleştirdiğimiz tüm eylemlerde…En çok da dilimizdedir motivasyon, hiç düşürmeden kullanırız günlük yaşamımızda. Motivasyon, düşlerin hedeflere, hedeflerin de gerçeğe dönüştüğü her yerdedir.

İlk çağlardan bu yana insan davranışının nedenleri, düşünürler tarafından pek çok kez tartışmaya konu edilmiştir. Ancak bu nedenleri ortaya çıkarmak ve belirli bir hedef doğrultusunda davranışa sevk etmek anlamında il

k uygulamaların Sanayi Devrimi’yle başladığı söylenebilir. Kitlesel üretiminin ortaya çıkmasıyla, etkin üretimin gerçekleşmesi için insanların verimli şekilde çalışmasının gerektiği ve bunun da çeşitli motivasyon faktörleriyle yapılabileceği anlaşılmıştır. 20. yüzyılın başlarından itibaren yapılan araştırmalarla da motivasyon alanı bilimsel bir içerik kazanmıştır.

Bugün gelinen noktada motivasyon kuramı, bireysel yaşamı da içine alarak, insanların yaşamlarından en fazla doyumu sağlayabilmelerinde ve kendilerinden en yüksek verimi elde edip potansiyellerini gerçekleştirebilmelerinde, kendine özgü bir araştırma alanı haline gelmiştir. Eğitimden iş yaşamına, sağlıktan spora kadar pek çok alanda fayda sağlanan bir alan haline gelmiştir.

Peki motivasyon neden önemlidir? Önemli olmasının bir nedeni, sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçlar arasında en iyi sonucu almamızı sağlamasıdır. Zaten yeteri kadar kaynağımız ve zamanımız olsaydı her istediğimizi elde edebilirdik. Ama günümüz şartlarında bu pek mümkün gözükmemektedir. Dolayısıyla sınırlı kaynak ve enerjiye sahip olan insanoğlunun, sonuçlarla varolan bir dünyada sonuç alabilmesi, sınırlı olan enerjisini doğru yönetebilmesiyle mümkün gözükmektedir.

Her birimiz yüksek bir potansiyelle dünyaya gelir ve zamanla bu potansiyelimizi geliştiririz.
Ancak yaşamda

önemli olan, bu potansiyelin ne kadarını kullanabildiğimizdir. Dolayısıyla motivasyon,
bizim potansiyelimize en yakın performansı gösterebilememizde ve etkin sonuçlar alabilmemizdeki en önemli araçtır.

Motive olmuş ve tutkuyla dolu bir insan kadar etkin sonuçlar alabilme şansına sahip başka bir insan yoktur.
Dolayısıyla motivasyon bir insan için her şeydir.

 

 

 

KAYNAK: Tayfun Topaloğlu
www.e-motivasyon.net

Etiketler: , , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER