Mütercim Tercümanlık Nedir Ne İş Yapar ?

  • 6 paylaşım
  • 29 okunma

MÜTERCİM TERCÜMANLIK NEDİR NE İŞ YAPAR ?

Mütercim Tercümanlık Nedir Ne İş Yapar ? Mütercim, kültür, dini inaç ve değerlerini göz önüne alarak yazılı bir kaynağı (kitap, metin, hukukî, ticarî sözleşmeler v.s.) bir dilden başka bir çeviren kişidir. Kısaca Bir dilde yazılı bir metni başka bir dile çeviren kişidir.

GÖREVLERİ

Mütercim bir dilden, bir başka dile veya dillere çeviri yaparken;
Çeviri yapacağı dilde yazılı edebi eserleri, metinleri, bilimsel makaleleri, gazete ve dergileri, siyasi, hukuki, ekonomik, teknik ve diğer türdeki eserleri önce dikkatle okur, anlam bütünlüğünü ve ifade doğruluğunu bozmadan diğer bir dile cümle cümle çevirir, Yapılan çevirilerin doğruluğunu kontrol eder, Kendi öz dili ve bildiği yabancı dile ait gelişmeleri yakından izler.

ÖZELLİKLERİ

Mütercim olmak isteyenlerin; Sözel yeteneğe sahip, Yabancı dillere ve kültürlere ilgili,  Uzun süre yazılı metinler üzerinde çalışma yapmaya istekli kimseler olmaları gerekir

MESLEK EĞİTİMİ MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mütercim Tercümanlık Nedir Ne İş Yapar ? Üniversitelerin, Uygulamalı Yabancı Diller Yüksek Okulu ile Fen–Edebiyat Fakültelerinin Mütercimlik-Tercümanlık bölümlerinde mesleğin eğitimi verilmektedir.

Tavsiye Yazı : Yabancı Dil Alanı Nedir ? 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için; – Lise veya dengi okul mezunu olmak, – YKS ( Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) Kılavuzunda belirtilen şartları taşımak.  Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programlarının; Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar, ÖSYM tarafından her yıl  açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları takdirde “MütercimTercümanlık” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilmektedir.

İngilizce Mütercimlik eğitimi verilen üniversitelerde öğrenciler eğitim süresince; Türk Dili, İngilizce Yazı Becerisi, Dil bilimine Giriş, İngilizce Sözlük Bilgisi, İngilizce Okuma, Metin İnceleme, Türkçe Yazı Becerisi, İngilizce Konuşma. 

İngilizce’nin Yapısı, Basın Dili, Çeviriye Giriş, Türkçe’nin Yapısı, Duyduğunu Anlama, Konuşmalarda Not Alma, İngilizce-Türkçe Karşılaştırmalı Dil Bilgisi, Söylem Çözümlemesi, Çağdaş Batı Edebiyatı, Çeviri Kuramı, Özetleyerek Çeviri, Yazılı Metinlerin Sözlü Çevirisi, Hukuk ve Ekonomi Metin Çevirileri, Çeviri Eleştirisi gibi dersleri alırlar.

Bu derslerden başka her yıl bölüm içi seçmeli dersler olarak Almanca ve Fransızca vardır.  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Mütercim-Tercümanlık ” lisans diploması verilir.

Mütercim Tercümanlık Nedir Ne İş Yapar ?

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Çalışma alanının daralması ve genişlemesi uluslararası ilişkilere bağlıdır. Avrupa Topluluğuna üyeliğin söz konusu olduğu günümüzde bu meslek elemanlarına olan ihtiyaç da artmaktadır. 

Meslek elemanları; çeşitli kamu kuruluşlarında (Dış İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı vb.), yayınevleri, magazin dergileri, gazeteler, film stüdyoları, uluslararası kuruluşlarda çalışabilirler. Üniversitelerde akademik kariyer yapma imkanları mevcuttur. Ayrıca mütercimler genellikle özel büro açarak kendi çalışma alanlarını
yaratırlar. Bu şekilde yeni işgücü alanları da doğar.

MESLEKTE İLERLEME

Hukuk, sağlık, dış ticaret, işletme, iktisat, uluslararası ilişkiler, vb. konularda uzmanlıklarını genişletebilirler. Mesleğinde yeterli ve başarılı olan kişiler yüksek ücretle, aranan eleman olarak çalışabilirler. Yeminli mütercimlik belgesine sahip olanlar çeviri bürolarında çalışabilirler. 

KAYNAK:  http://e-ogrenme.iskur.gov.tr/

Etiketler: ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 6 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!