TYT Testler ve Kapsamları

  • 0 paylaşım
  • 72 okunma

TYT Testler ve Kapsamları. TYT sınavı Temel Yeterlilik Testi olup, üniversiteye geçiş sisteminin 1.Oturum sınavıdır. 2018 Üniversite Sınavından itibaren uygulanacaktır. Bu sınavda sadece 40 Türkçe, 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimleri sorusu olacaktır. YKS Sınavının 1. Oturum sınavıdır. 

ÖSYM 2018 Kılavuzunda aşağıdaki bilgiler verilmiştir. Bu nedenle önce kılavuz iyice incelenmelidir. 2 Yıllık Önlisans bölümler TYT Puanı ile öğrenci alacaklar. 2018 YKS tercihlerde Önlisans Bölümler için TYT Puanı kullanılacak. 

TYT Ağırlıklı Puanların Hesaplanabilmesi İçin Hangi Testlerden En Az Kaç Ham Puan Almak Gerekir? 2 Testin ikisinden de ham puanı ≥ 0,5 olmalıdır. Türkçe Testi ve Temel Matematik Testi için. 

 TYT Testler ve Kapsamları

Türkçe Testi – 40 SORU

Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular.

Sosyal Bilimler Testi – 20 Soru

Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular.
Tarih    5 Soru
Coğrafya  5 Soru
Felsefe  5 Soru 
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe  soruları)  5 Soru

TESTLERİN İÇERİKLERİ

Temel Matematik Testi – 40 Soru

Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular.

Fen Bilimleri Testi – 20 Soru

Biyoloji, Fizik ve Kimya alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular.

Fizik  7 Soru 
Kimya  7 Soru 
Biyoloji  6 Soru 

TYT sınavından ez 150 Puan alan adayların 2. Oturum sınav sonuçları yani SAY, EA, Dil, SÖZEL Puanları hesaplanacaktır. 

Aklınıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz. Yada sitemiz sağ tarafta bulunan Danışma Hatlarından sorabilirsiniz. 

KAYNAK: ÖSYM 2018  Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu

Etiketler: , , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER