Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

  • 6 paylaşım
  • 176 okunma

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı? Geleceğinize yön verecek olan tercih işlemleri sizin için büyük önem taşımaktadır. Öncelikle Yüksek Öğretim Kurumları YKS Tercihlerinde her şey gönlünüzce olsun.

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı ?

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?  YKS 2018 Tercih işlemlerinde dikkat edilecek önemli noktalar

 1- YÖK – ÖSYM Tarafından Yayınlanan 2018 Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu okumadan işlem yapmayınız.

2-  Kendine göre bir liste oluşturunuz. Bu listeye girmek bölümleri yazınız. Tutar, tutmaz endişesi taşımadan listenizi geniş tutarak oluşturunuz.

3- Yazmak istediğiniz bölümü ve Üniversitesinin özel koşullarını, şartlarını vb. mutlaka not ediniz. O şartlara uygun olup olmadığınızı kontrol ediniz.

4- Özel-Vakıf Üniversitesinden Burslu bir bölüm yazacaksınız bursluluk şartlarını ve detaylarını mutlaka iyi öğrenin. Gerekirse üniversite ile görüşün, net bilgi alın.

5-Oluşturduğunuz listeyi en çok istediğiniz bölümden ya da üniversiteden itibaren sıralayınız.

6- Umutsuzluğa kapılmayınız. Unutmayın okumak istemediğiniz bölümleri listenize alıp kazanmak o bölümü okurken motivasyon düşüklüğü yaşamanıza neden olur.

7- ÖSYM Tercihi Kılavuzunu ve Tercim Sık Sorulan Sorular yazısını mutlaka dikkatlice inceleyerek tercihlerinizi yüz yüze bir uzmanla yapınız.

En önemli konu tercihlerinizi mutlaka bir uzmanla yapınız. Kendi okulunuzda, dershanede destek alabilirsiniz. Ayrıca Milli Eğitime Bağlı yakınızda bulunan Liselerdeki tercih Komisyonları herkse açık ve destek vermektedir.

Yüksek Öğretim Kurumu YÖK tarafından oluşturulan YÖK Atlas Programını inceleyiniz.

https://yokatlas.yok.gov.tr/

Önemli AYRINTI:   Örneğin; sıralamanız 25 binlerde ise tercihlerinizi 15-35 bin aralığında oluşturabilirsiniz.  Hatta ilk 3. Ve 4. Sıralara  10-15 bin sırasına sahip olan  üniversiteleri de ekleyebilirsiniz.  Bu yıl sistem, özellikle puan türleri değiştiği için sürprizler olabilecektir. Bu nedenle tercihlerinizi

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı ?  YKS Tercih Süreleri

 Tercih süresi, 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasındadır.

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

Tercihlerinizi son olarak aşağıdaki açılardan bir kez daha kontrol ediniz:

Listenizdeki programların bu kılavuzda “bakınız/koşullar” olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün koşullarını karşılıyor musunuz?

Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı?

Listenize yazdığınız programların kodunu ve adını bir kez daha kontrol ediniz?

Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, “Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım.” demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?

Önemli Hatırlatmalar Not: aşağıdaki bilgiler;

 ÖSYM 2018-YKS TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR  Kılavuzundan alınmıştır.

 http://www.osym.gov.tr/TR,15247/tercih-ve-yerlestirme-islemleri-sikca-sorulan-sorular.html

 Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları nelerdir? Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları Tablo 3 ve Tablo 4’te verilmiştir. Tablo 3’te iki yıllık ön lisans programları, Tablo 4’te ise dört veya daha fazla yıllık lisans programları gösterilmiştir.

Tercihlerimi sisteme nasıl kaydedeceğim? T.C. Kimlik Numaranız ve aday şifreniz ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak tercihinizi sisteme kaydedebilirsiniz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

 Tercihlerimi sisteme kaydettim, değiştirebilir miyim? Tercih bildirim işleminizi tamamlayıp kaydettikten sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi aynı elektronik ortamda yapacaklardır.

Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılabilir mi?    Hayır, yapılamaz.

 TYT puanım 150’nin altında. Tercih yapabilir miyim? Hayır. TYT puanı 150’nin altında olanlar tercih yapamaz

TYT puanım 150’nin üstünde ama AYT puanlarım 180’nin altında, hangi programları tercih edebilirim? Tablo-3’te yer alan ön lisans programlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5’te yer alan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programları için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilirsiniz.

AYT puanlarım 180’nin üzerinde, hangi programları tercih edebilirim? Tablo-3’te yer alan ön lisans programlarını ve Tablo-4’te yer alan lisans programlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5’te yer alan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programları için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilirsiniz.

 TYT puanım 150’nin altında, özel yetenek sınavlarına başvurabilir miyim? Hayır. Özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için 2018-TYT puanınızın en az 150 olması gerekmektedir.

Tercihlerimi istediğim sırada yapabilir miyim? Evet. İstek sıranıza göre tercih yapabilirsiniz. Bu sıralama tamamen sizin seçiminize bağlıdır.

 Kaç tercih yapabilirim? En fazla 24 tercih yapabilirsiniz.  Tercih alanlarının tamamını doldurmak zorunlu mu? Hayır. Tercih alanlarının tamamını doldurmak zorunda değilsiniz.

Bu yıl bir programa yerleşirsem seneye puanım kesilir mi? Evet. 2018-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle yerleşen (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2019-YKS’ye girdikleri takdirde, ortaöğretim başarı puanlarının (OBP) çarpılacağı katsayı/katsayılar yarıya düşürülür.

 Meslek lisesi mezunuyum. Hangi programlara ek puanla yerleşebilirim? Meslek lisesi mezunlarının ek puanlarıyla yerleştirileceği yükseköğretim programları Tablo-6’da verilmiştir. Tablo-6’yı dikkatlice inceleyiniz.

Bir programa yerleşirsem ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim? Hayır. Merkezi yerleştirme ile bir programa yerleşenlere ek yerleştirmede tercih hakkı verilmez.

 Özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazandım, ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim? Evet. Özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazananlar ek yerleştirmede tercih yapabilir.

Yerleştirme sonuçları nasıl duyurulacaktır? Yerleştirme sonuçları internet aracılığıyla (https://sonuc.osym.gov.tr) adaylara duyurulacaktır.

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı ? Aşağıdaki linkleri mutlaka inceleyiniz.. 

KAYNAKLAR:

ÖSYM 2018-YKS TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR  BAKINIZ

ÖSYM 2018 YKS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu   BAKINIZ

[irp posts=”2647″ name=”2018 YKS Tercih Kılavuzu”]

[irp posts=”2766″ name=”YKS Tercih Nasıl Yapılır ?”]

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler sorusunu cevabına umarım bir katkı yapmışızdır.

Etiketler: ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 6 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER