Uzman Psikolog

  • 0 paylaşım
  • 40 okunma

Uzman Psikolog ne iş yapar…

Psikolog

İnsan ve hayvan davranışlarının yapı ve süreçlerini, gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen, davranış bozukluklarının ve gelişim sorunlarının teşhis ve tedavisi yönünde faaliyetlerde bulunan kişidir.  Psikolog olmak için Yüksek Öğretim Sınavlarına (YKS) girerek Eşit ağırlık alanından gerekli puanı almalısınız.  Eşit Ağırlık alanı ile ilgili yazılarımızı sitemizden okuyabilirsiniz. 

[irp posts=”1625″ name=”YKS EA Alanı Nedir ?”]

Psikologlar;

Doğum öncesi dönemden başlayarak çocuklukta, gençlikte, yetişkinlik ve yaşlılıkta zihinsel ve fiziksel gelişim süreçlerini inceler. Yaşa bağlı davranış değişikliklerinin tanımlanması, açıklanması ve ölçülmesiyle ilgilenir,

Organik süreçlerin davranış, düşünce ve duygular üzerindeki etkisini inceler. Biyolojik sistemlerle zihnin işlevi ve davranış arasındaki ilişkiyi inceler. Beynin biyokimyasal mekanizmaları, beyin mekanizmalarının fonksiyonları, kimyasal ve fiziksel değişikliklerin davranışlara ve duygulara etkisini araştırır,

Öğrenme, bellek, duyum, algı, biliş, güdü, duygular gibi süreçleri inceler. Bilişsel psikofizyoloji ve nöropsikoloji alanlarında laboratuvar veya alan deneyleri ve değerlendirme yapar, 

Deneysel psikoloji adı verilen bütün bu çalışmaların sonuçları eğitim, gelişim, sosyal, sağlık, spor, endüstri ve örgüt, meslek, trafik, klinik psikoloji gibi psikolojinin alt alanlarında kullanılır,

Psikolojik bilginin elde edilmesi ve uygulanması sırasında kullanılacak teknik ve yöntemler üzerinde çalışır. Test geliştirir. Araştırma desenleri, veri analizi ve verilerin yorumlanması konularında çalışır.

GÖREVLER

İnsanlarda görülen normal ve normal dışı davranışları; düşünme, öğrenme, duygu ve heyecan gibi insanın psikolojik süreçlerini inceler. 

İnsan ve hayvan davranışlarının fizyolojik nedenleri konusunda araştırmalar yapar, İleri derecede davranış bozukluklarının tanı ve tedavisine yönelik çalışmalarda (psikoterapi) bulunur. Hafif uyum sorunlarının çözümlenmesine yönelik danışmanlık yapar. 

Genel olarak psikolojik gereksinimleri ve sorunları saptar. Çözüm yollarını araştırır, Bireylerin mesleki uyumlarının, kişiler arası iletişim becerilerinin geliştirilmesine çalışır.

Duygu ve düşüncelerin analizi ve sentezi, bu mesleğin anahtar kavramlarını oluşturuyor. Pek çok alt alanı ve çalışma seçenekleri olan, gelecekte de hep var olacak bu mesleği yakından tanımak ister misiniz?

Psikolog olmak isteyenlerin, sözel yeteneğe sahip, sosyal ve temel bilimlere ilgili, insanlarla iletişimde bulunmaktan ve yardım etmekten hoşlanan, onların duygu ve düşüncelerini anlayabilen ve etkileyebilen, kendisiyle barışık, sabırlı, hoşgörülü ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekir.

Bu mesleğe sahip kişiler danışmanlık yaptığı kişiler, yakınları, diğer personel ve meslektaşlarıyla iletişim  hâlindedirler. Mesleğin eğitimi üniversitelerin Psikoloji bölümünde verilmektedir. Psikologlar Lisans üstü eğitim sonucu Uzman Psikolog olurlar. 

Psikologlar kamu sektöründe ve özel sektörde iş bulabilirler. Psikologlar Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerinde, ruh sağlığı merkezlerinde, kreş ve çocuk bakımevlerinde, huzurevlerinde, çocuk ıslahevleri ve cezaevlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde ve okullarda okul psikoloğu olarak görev almaktadırlar.

Ayrıca pedagojik formasyon alanlar öğretmenlik yapabilirler. Psikologların işsiz kalma riski azdır. Lisansüstü eğitim yapanların iş bulmaları daha kolaydır. 

Uzman Psikologlar  

KAYNAK: www.iskur.gov.tr    www.osym.gov.tr 

 

Etiketler: , , , , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER