Yakın Doğu Üniversitesinde “STEM” Eğitimi Verildi

  • 0 paylaşım
  • 120 okunma

Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semra Mirici tarafından akademisyen ve öğrencilere, disiplinlerarası ve uygulamaya yönelik yaklaşımı içeren fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin birbirleriyle entegrasyonunu hedefleyen bir öğretim sistemi olan STEM eğitimi verildi.

Science-Fen, Technology-Teknoloji, Engineering-Mühendislik ve Mathematics-Matematik alanlarının baş harflerinden oluşan STEM eğitimi üreten, dünya ile rekabet edebilen ve yaratıcı bir toplum olmanın anahtarı olarak nitelendiriliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Prof. Dr. Semra Mirici tarafından iki haftalık programla öğretim ve öğrencilere yönelik uygulamalı verilen eğitimde, STEM eğitiminin gerekliliği ve dünyada STEM eğitimi ile ilgili yapılanlardan bahsedildi. Eğitim kapsamında örnek bir de STEM etkinliği yapıldı.

‘Kendi Mikroskobunu Kendin Yap STEM Atölyesi’
Eğitime katılan öğretim üyeleri ve öğrenciler biyoloji, fizik, matematik, mühendislik, tasarım gibi farklı bilim dallarına ait bilgi ve kuramların bilimsel bir bakış açısıyla aynı amaca yönelik olarak nasıl kullanılabileceğini uygulamalı olarak öğrendiler. Süreç içerisinde problem belirleme, problemin çözümüne yönelik yöntem belirleme, tasarım yapma, değerlendirme ve ürünün tanıtımı gibi STEM basamaklarını kullandılar. Eğitim sonunda tasarladıkları mikroskopların özelliklerini tanıttılar. Kendi mikroskoplarını tasarlayan katılımcılar bu eğitimin kendilerine çok şeyler kattığını ve en kısa zamanda yeniden bu tür bir eğitim almak istediklerini belirttiler.

KAYNAK: https://neu.edu.tr/y

DEVAMI  İÇİN TIKLAYIN

Etiketler: , , , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER