Yazın Ders Çalışmak ve Ders Çalışma Motivasyonu

  • 3 paylaşım
  • 161 okunma

Yazın Ders Çalışmak

Yazın Ders Çalışmak. Yaz geliyor. Öğrenciler ve öğretmenler bütün bir yılın yorgunluğunu, stresini atacaklar. Dinlenecekler ve yeni bir yıla daha dinç, daha hazırlıklı gelecekler. Şimdiden herkesin kendine göre bir tatil planı yaptığını hissediyorum.

Ancak yaz tatilinin özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler için de ayrı bir anlamı var benim için. Dinlenmenin yanı sıra yaz tatillerini önlerinde ki yıllarda girecekleri sınav için değerlendiren öğrencilerde olacaktır. Tabi ki kitap okuyacaklar, herhangi bir işte çalışacaklarda olacaktır mutlaka.

Tabi ki yaz tatilinde dinlenmemizden kalan zamanlar haricinde ders çalışmak bir anlamda bir çok eksiğimizi daha önceden tamamlamak anlamına geliyor ve önümüzdeki yıl daha fazla zamanı derslere ve bir üst sınıf konularına ayırabiliriz. Yaz tatilinde YKS için ders çalışma isteğimiz hangi amaçlarımızı karşılamaya yönelik olmalıdır.

YAZIN DERS ÇALIŞMAK. YKS İÇİN YAZ TAVSİYELERİ:

1. Bir üst sınıfa geçen öğrenciler geride kalan sınıflarda ki konu eksiklikleri tamamlanmalıdır.
2. Bu konulara yönelik test çözülmelidir ve konular pekiştirilmelidir. Bu iki amacı karşıladığımız
zaman başarıya çok ama çok daha fazla yakın olacağız. Burada yanlış anlaşılmaması gereken bir durum var.
Yaz tatilinde bütün gün ders çalışmamız gerektiği gibi bir durum algılamayın. Mutlaka dinlenmeye ve eğlenmeye de zaman ayıracaksınız.

Okullar Haziranda kapanacak. Belli bir zamanı tamamen dinlenmeye ayırabiliriz. Daha sonra günde 1 saat gibi kısa sürelerle çalışmaya başlayabiliriz. Yazımızda tavsiye edilen süreler kişiye göre değişebilir. Bazı öğrencilerimizin ders çalışma alışkanlıkları daha iyi durumda olup ders çalışmaya daha fazla zaman ayrıbilirler. Özellikle yaz tatilinde evde kaldığınız sürelerde bu hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

Bir hafta, on gün yada 5 gün sonra ders çalışma süremizi 2 yada 3 saate kadar çıkarabiliriz. Zaman geçtikçe daha fazla. Kendini başarıya odaklamış ve bu azimle iyi motivasyon olmuş bir öğrenci ortalama yaz tatilinde 2-4 saat arası ders çalışabilir. Elimizde yeteri kadar yardımcı kaynak olmalıdır. Konu anlatımlı, soru çözümlü kitaplar ve test-soru bankaları. İlk eksik olduğumuz konulardan başlayabiliriz. Yada Lise konularının başlangıcından. Hatta konu anlatımlı kitaplarımızın başlangıcından. Çok iyi bildiğimiz, soru çözerken yanlış yapmadığımız, hakim olduğumuz konularda daha az zaman harcayabiliriz.

Yazın Ders Çalışmak

İlk başlarda çalışmak zor gelecek size. Bunalacaksınız, herkesin gezip eğlendiğini, sadece sizin ders çalıştığınızı sanacaksınız. Belki sokaktan gelen sesler, akşam üstü serinliği, insanların akşam üstleri caddelerde gezintileri sizi olumsuz etkiyebilir, ders çalışmanızı zorlaştırabilir ama unutmayın ki başarının bir bedeli vardır ve başarının karşılığı sizi çeken o durumlardan çok daha güzeldir. Ancak günün büyük bir kısmı zaten eğlenmek ve dinlenmek için sizin olacaktır. Asla yılmayın, yılgınlık göstermeyin. Eğlenme ve gezmelere de zaman ayıracaksınız ama kalan zamanlarınızı mutlaka derslere ayırın. Bazen çok bunalabilirsiniz. Kitap okuyabilir, test çözebilir yada iyi olduğunuz derslerde ki küçük eksikliklerinizi tamamlayabilirsiniz.

Yazın Ders Çalışmak başta zor gelebilir. amaç tüm günü ders çalışarak geçirmek değil. Yazın Ders Çalışmanın amacı hem dinlenmek hemde konuları tekrar etmek, eksiklikleri gidermek. 

Ben yaz talinde boş kalan zamanlarında azimle ders çalışıp başaran öğrenciler gördüm. Hemde bir iki değil pek çok. Amaçlarına, hedeflerine ulaştılar. Hukuk, Bilgisayar Öğretmenliği, Dişçilik, Mühendislik, Eğitim Fakülteleri. ve onlar birer genel lise öğrencisi idi. En büyük avantajları; kendilerine yapılan nasihatleri dinlediler ve yaz aylarında boş zamanlarında ders çalıştılar. Belkide sadece boş zamanlarında değil, yaz aylarını planlı programlı bir hale getirdiler.

Yazın Ders Çalışmak

Yazın Ders Çalışmak belki ilk başta bazılarımıza tuhaf gelebilir. Ama Yazın Ders çalışmanın gereklilikleri vardır.

9. Sınıfta yazın ders çalışmak; faydaları neler olabilir ? 9. Sınıf temeliniz sağlam olur. Üst sınıflarda ders çalışırken 9. Sınıf konularını yapabilir miyim yapamaz mıyım diye dert etmezsiniz.  YKS  9. Sınıf konularını tekrar etme konusunda sadece test çözmek size yeterli gelebilir.

Üst Sınıflarda iseniz yaz tatilinde 9. sınıf konularını ve bir tekrar etseniz sizin için bir avantaj olacaktır. 

Yazın Ders Çalışmak

Peki onlar neler yaptılar, neler yapmadılar…

Onlar neler yapmadılar..

1. Sıkılıp bütün günü TV basında geçirmediler.
2. Öğlen dısarı çıkıp gecenin dokuzunda eve gelmediler.
3. Gündüz gezip akşamı intetnette zaman öldürmediler.
4. Onlar yapamam demediler, yaz geldi, okul bitti demediler.
5. Hiç umutsuzluğa kapılmadılar.

Onlar ne yaptılar.

1. Onlar önce kendilerine inandılar.
2. Onlar azmin başaramayacağı hiç bir şey olmadığına inandılar.
3. Onlar zamanı iyi kullandı. Hem dinlendiler. Hem hazırlandılar.
4. Onlar bir soruyu çözemeyince, bir konuda takılınca masa başından kalkıp,
oflayarak kendilerini TV karşısına yada internete atmadılar. İnatla uğraştılar, anlamayınca tekrar okudular, çözemeyince konuyu tekrar çalıştılar, benzer soruları incelediler.


Peki Yüksek Öğretim kurumları Sınavı Nedir ?

Kısaca bahsedelim. Yazın ders çalışan arkadaşlar için. 

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 3 Oturumdan oluşmaktadır

Birinci Oturum: Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavından oluşmaktadır.

İkinci Oturum: Alan Yeterlilik Testi (AYT ) sınavından oluşmaktadır.

Üçüncü Oturum: Yabancı Dil Testi (YDT) sınavından oluşmaktadır. 80 

1.Oturum olarak gerçekleştirilen TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavına herkes girmek zorundadır.


Yazın Ders Çalışmak çok mu zor ? Yoksa Yazın Ders Çalışmak çok mu kolay ? Sonuçta yazın ders çalışarak başarının yolunu açtılar. 

Azim sizinle olsun. Her şey gönlünüzce olsun.
“Başarının zeka ile bir ilgisi yoktur.”
Albert Einstein

YKS TYT Nedir ? Konulu yazımıza bir göz atabilirsiniz. 

Diğer Yazılarımız; http://blog.milliyet.com.tr/rehberliksaati

Etiketler: , , , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 3 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER