YKS AYT Sınavı Ne Zaman ?

  • 0 paylaşım
  • 51 okunma

YKS AYT Sınavı Ne Zaman ? Yükseköğretim Kurumları Sınavına Kaç Gün Kaldı? YKS (TYT-AYT) Tarihleri Neler? Ne zaman yapılacak ?

YKS Kaç Gün Kaldı? TYT Ne Zaman?  YKS ne zaman Yapılacak ? vb. sorulara bu makalemizde cevap bulabilirsiniz. Aynı zaman da ÖSYM Başkalığı ve YÖK tarafından yapılan açıklamaları kontrol edebilirsiniz. Bu Bilgilerle sınava kaç gün kalmış öğrenebilirsiniz. YÖK Başkanı’nın en son yaptığı açıklamalarına göre YKS sınavları Ramazan Bayramı sonrası 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılacak?  Artık 09.45 kuralı yani 15 Dakika Kuralı  AYT TYT sınavlarında uygulanmayacak. Ancak Öğrenciler sınav başlama saati olan 10.00’dan sonra sınava alınmayacaklar.

ÖSYM ve YÖK tarafından açıklanan bilgilere göre sınavların tarihleri şu şekilde;

30 Haziran 2018 Cumartesi günü sadece TYT – Temel Yeterlilik Testi Sınavı yapılacak ve bu sınavda 120 soru sorulacak. Sınav süresi ise 135 dakika olacak. 0 1 Temmuz 2018 Pazar sabahı AYT yani Alan Yeterlilik Testi Sınavı yapılacak. Bu sınavda adaylar istekleri bölümün, bölümlerin puan türünün gerektirdiği testleri  çözecek. Bu sınav tek bir kitapçıktan oluşacak.  Kitapçık içinde Matematik, Fen Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2 testleri olacak.  Kitapçıkta 160 soru olacak.  Bu sorular için size 180 dakikalık bir süre verilecek. Soru Sayılarını ve dersleri YKS menümüzden görebilirsiniz. 1 Temmuz 2018 Pazar öğleden sonra ise YDS – Yabancı Dil sınavı yapılacak. Bu sınavda 80 soru sorulacak. Sınav süresi ise 120 dakika olacak.

Sonuçlar ise 31 Temmuz 2018 olarak açıklanacak. YÖK ve ÖSYM web sitelerinden takip edebilirsiniz.

Sınav Nasıl Uygulanacaktır.

TYT, 30 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecektir.

AYT, 01 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir.

YDT, 01 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecektir.

Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınav saatinden 1 saat önce hazır bulunmaları gerekmektedir.

DİKKAT: Sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacaklardır.

Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların;

TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası, AYT’de sınav süresinin ilk 135 dakikası, YDT’de sınav süresinin ilk 90 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır. Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecektir. Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday tekrar sınav salonuna alınmayacak ve yukarıda belirtilen süreler tamamlanıncaya kadar sınav binasında bekletilecektir. Bilgi: ÖSYM 2018 YK Kılavuzu

[irp posts=”1648″ name=”YKS Dedikleri Nedir ?”]

[irp posts=”1684″ name=”YKS-TYT Temel Yeterlilik Testi Nedir ?”]

KAYNAK: ÖSYM 2018  Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu

YKS AYT Sınavı Ne Zaman ? sorusunun cevabı için her zaman ÖSYM ve YÖK web sitelerini etmek gereklidir. 

ÖSYM 2018 YKS Kılavuzu  İ N D İ R

Tercihlerinize ÖSYM tarafından yayımlanmış, yayımlanacak kılavuzları incelemeden karar vermeyiniz. Unutmayın en KESİN VE doğru bilgiler her zaman ÖSYM tarafından yayınlanan ilgili kılavuzlardaki bilgilerdir.

Bizden Size

Hepinize sınavda başarılar diliyoruz. Her şey gönlünüzce olsun.  Aklınıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz.  Ya da sitemiz sağ sütunda yer alan Danışma Hatlarından soru olarak yazabilirsiniz.

Etiketler: , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER