YKS Dedikleri Nedir ?

  • 0 paylaşım
  • 145 okunma

YKS Dedikleri Nedir ?

YKS Dedikleri Nedir ? YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) dedikleri nedir?Yeni Sınav Sisteminin adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı YKS olmuştur. 

Yeni Sınav Sistemi ile birlikte LYS ve YGS Sınav sisteminde büyük değişiklikler yapıldı. Eski sistemde ( LYS-YGS) 18 Puan türü var iken yenin sistemde YKS’ de  ( Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı ) artık 4 Puan türü var. Sınavlar 3 Oturum olacak şekilde düzenlendi. Tek bir hafta sonu yapılacak.  Yazılı ve Görsel Basında YÖK ve ÖSYM tarafından yapılan açıklamaları da okumuşsunuzdur.

Puan Türleri

YKS Sistemi ile birlikte 4 Puan Türü oluşturuldu. SAYISAL, EŞİT AĞIRLIK, SÖZEL ve DİL.  ÖSYM ve YÖK açıklamalarında ve Sınav Kılavuzunda bu bilgiler belirtildi. Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler bu puan türleri ile tercih yapıp, yerleştirme işleminde bulunacaklar. 2 Yıllık Önlisans Bölümleri ise 1. Oturum sınavı olan TYT Puanı ile öğrenci alacak.

Ancak unutmayalım ki bu tür açıklama ve bilgiler kullanılmadan her zaman ÖSYM’ nin Sınav Kılavuzlarından mutlaka kontrol edilmelidir. Yani İlgili Kılavuzları okumadan bir karar vermeyiniz.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 3 Oturumdan oluşmaktadır

Birinci Oturum: Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavından oluşmaktadır.

İkinci Oturum: Alan Yeterlilik Testi (AYT ) sınavından oluşmaktadır.

Üçüncü Oturum: Yabancı Dil Testi (YDT) sınavından oluşmaktadır. 80 

1.Oturum olarak gerçekleştirilen TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavına herkes girmek zorundadır.  

Ancak bu yeni sınav sisteminden puanlarınızın hesaplanabilmesi için yeni bir kural bulunmaktadır. Bu Kural 2018 ÖSYM Yüksek Öğretim Kurumları Sınav Kılavuzunda da açıklanmıştır.  2018 YKS Kılavuzu Sayfa 46 Tablo 1 D

Nedir bu Kural ?

Ağırlıklı Puanların Hesaplanabilmesi için hangi testten ne kadar Ham Puan almak gerekir?

TYT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT  puanı hesaplanacaktır.

AYT ve YDT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (ASAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D). Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150’nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacaktır.

ÖSYM YKS 2018 Başvuru Kılavuzu Sayfa:25


TYT Nedir? Temel Yeterlilik Testi

YKS Dedikleri Nedir ?

Önemli Noktalar. YKS TYT Baraj Puanlar

Bir adayın Ön lisans programlarını tercih edebilmek için TYT Puanınızın en az 150 olması gerekmektedir.

Özel Yetenek

Özel Yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için (Devlet Konservatuvarlarının/Konservatuvarların lise devresi mezunlarının Konservatuvarların lisans devresine yerleştirilmesinde merkezî sınav puanı aranmaz.) En az 150 Puan*

 * Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar)), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, TYT puanının 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

Merkezi Yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için İlgili puan türünde en az 180 Puan almak gerekmektedir.

TYT’den 150 ve üstü puan alan adayların TYT puanı ile  AYT ve YDT testlerinden alacağı puanla birlikte Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil Puanı hesaplanacak. Hesaplanan bu puan türlerinden en az birinin 180 Puan olması halinde adaylar Lisans yani 4 yıllık fakültelere ve yüksekokullara girebilmek için tercih yapabileceklerdir.

YKS Dedikleri Nedir ? TYT Sınavından 200’den yüksek puan alan aday bu puanı bir sonraki yıl içinde kullanabilecektir.  Başka bir deyişle bir sonraki yıl sınava girmek isteyen aday bu puanı kullanabiliyor ve bir daha TYT sınavına girmesine gerek kalmıyor.

2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT, 4 Yıllık Lisans Bölümleri ise AYT sınavı ile öğrenci alacak.

Tablo 1B YKS’deki Testler ve Soru Sayıları


Alan Yeterlilik Testleri (AYT)
Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi Dersler 40 Soru Soru Sayısı
Türk Dili ve Edebiyatı 24 Soru
Tarih-110 Soru
Coğrafya-1*6 Soru
Sosyal Bilimler-2 Testi Dersler 40 SoruSoru Sayısı
Tarih-211 Soru
Coğrafya-211 Soru
Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık)
12 Soru
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
(veya ilave Felsefe Grubu soruları)
6 Soru
Matematik Testi 40 Soru40 Soru
Fen Bilimleri Testi 40 Soru40 Soru
Fizik14 Soru
Kimya13 Soru
Biyoloji13 Soru
AYT TESTLER TOPLAMI 160 Soru
Yabancı Dil Testi (YDT) Yabancı Dil Testi 80 Soru80 Soru

YKS’de  Hangi Dersler Var? Kaç Soru Olacak?

1.Oturum ( YKS-TYT Sınavı )  girilmesi zorunlu olup;

40 Soru Türkçe,

40 Soru Matematik,

20 Soru Sosyal Bilimler,

20 Soru Fen Bilimleri şeklinde soru sayısı olacak.

2. Oturum ( AYT ) tek bir kitapçıktan oluşacak olup;

1.Test Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1, Toplam 40 Soru,

2.Test Matematik, Toplam 40 Soru,

3.Test Fen Bilimleri, Toplam 40 Soru,

4.Test Sosyal Bilimler 2, Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

3.Oturum 80 Yabancı Dil 80 Soru, şeklindedir.


AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testleri Hakkında Detaylı Bilgi

YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? YKS Nedir ? YKS Puan türleri nedir ?

TYT, 22 Haziran 2019 Cumartesi günü yapılabilir. Sınav, 10.15’te başlar ve 135 dakika süresi olur. 

AYT  23 Haziran 2019 Pazar günü yapılabilir. Sınav, 10.15’te başlar ve 180 dakika süresi olur. 

YDT  23 Haziran 2019 Pazar günü yapılabilir. Sınav, 15.45’te başlar ve 120 dakika süresi olur.

Alanlar ve Puan Türleri

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) 4 puan türünü kapsamaktadır. Sözel Puan, Sayısal Puan, EA Puan ve Dil puanından oluşmaktadır. 

Arkadaşlar Alanlar hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linkleri tıklayınız. Ayrıca Lise Rehberi Menümüzde alanlar ve alan seçimi ile ilgili daha detaylı yazılar mevcuttur.  Eğer hala tam bilgi alamadı iseniz yorum olarak yazabilirsiniz. 

Sözel Alan Bilgi Al

Sayısal Alan Bilgi Al

EA Alanı Bilgi Al

Dil Alanı Bilgi Al


Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir.
TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki yıl süreyle geçerlidir. Uygulamaya yönelik usul ve esaslar, YÖK tarafından belirlenecektir.

YKS Puanla Türleri ve Bölümleri Nelerdir?

Yeni düzenleme ile birlikte 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT, 4 Yıllık Lisans Bölümleri ise AYT sınavı ile öğrenci alacaklardır.

Aşağıda ki linklerden puan türleri ve bölümler hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz. Yine bu puan türleri ve bölümler listesine ÖSYM 2018 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Kılavuzundaki ilgili tabloları inceleyerek de kontrol edebilirsiniz.


YKS Dedikleri Nedir ? YKS Puan Türleri

Sayısal Puan ile Öğrenci Alan Bölümler

Sözel Puan ile Öğrenci Alan Bölümler

EA Puan ile Öğrenci Alan Bölümler

Dil Puanı ile Öğrenci Alan Bölümler

2 Yıllık Bölümler 

Sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

ÖSYM YKS Bilgiler Bölümü Tıkla

YKS Dedikleri Nedir ? yazımızla ilgili sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz. ?

Hangi Alandan Sınava Hazırlanıyorsunuz ?

Etiketler: , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER