YKS Dil Alanı Nedir ?

  • 0 paylaşım
  • 82 okunma

YKS Dil Alanı Nedir ?

YKS Dil Alanı Nedir ? Sorusuna cevap bulmaya çalışalım. Dil Puanı, ÖSYM tarafından Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında ( YKS ) alınacak puanların hesaplanması için belirlenmiş puan türlerinden bir tanesidir.

Ayrıca hangi Bölüme hangi puan türü ile girileceği ÖSYM tarafından belirlenir ve genel olarak Sınav Başvuru Kılavuzunda ya da Tercih Kılavuzunda belirtilir. 2018 YKS Başvuru Kılavuzunda da belirtildi. Ayrıca 2018 YKS Sınav Sonuçları açıklandığında 2018 YKS Tercih Kılavuzu yayınlanacak ve bu kılavuzda belirtilecektir.

YKS Dil Alanı Nedir ?

Örnek vermek gerekirse;

Coğrafya Öğretmenliği daha fazla Coğrafya ya da Edebiyat bilgisi, hazırlığı gerektirir. Mütercim Tercümanlık Bölümüne girmek ise daha fazla Yabancı Dil  bilgisi, hazırlığı gerektir.

İşte bu ayrımı yapabilmek için ÖSYM tarafından bu puan türleri oluşturulmuştur ve bu puan türlerine özel her dersin ağırlıkları farklıdır. Mesela “Almanca Öğretmenliği” bölümüne gitmek istiyorsanız yabancı dil sınavına mutlaka girmeniz gerekir.

Lise öğrenimi sırasında yapılan Alan Seçimi büyük önem taşımaktadır. Çünkü seçilen Alana kaynaklık eden derslere daha fazla süre ve önem verilmektedir.

DİL Puan Almak için

Dil Alanından sınava girecek öğrenciler ilk oturum TYT sınavı, alan sınavları için sadece Dil Testini çözecekler. Yani TYT ve DİL Sınavı.

Dil Testi Ağırlıkları – TYT

Türkçe: % 13

Sosyal Bilimler: % 7

Temel Matematik: % 13

Fen Bilimleri: % 7

Toplam %40

Dil Testi Ağırlıkları – AYT

Yabancı Dil: %60

Genel: %100

Dil Alanından tercih yapabilmek için gerekli puanın % 40’ını TYT’den % 60’ını ise AYT Sınavındaki  Dil Sınavından alacaksınız.

Alanlara Dair Puan Tabloları

Hangi alan ? Hangi Puan Türü ? İlgili testler Tablosu. Tabloyu Yukarıdan Aşağı doğru değerlendiriniz. 4 Yıllık bir fakülteye gidebilmek için alanlardan almanız gereken puanlar için testlerin yüzdelik olarak katkısı. Soru sayılarını Tablo altındaki tavsiye yazılar kısmındaki yazılarımızdan okuyabilirsiniz.
.
SAYISAL ALANSÖZEL ALANEA ALANIDİL ALANI
TYT TESTİ
( %40 )
TYT TESTİ
( %40 )
TYT TESTİ
( %40 )
TYT TESTİ
( %40 )
AYT MATEMATİK TESTİ
( %30 )
AYT TÜRK DİLİ EDEBİYATI
SOSYAL BİLİMLER-1 TESTİ
( %30 )
AYT MATEMATİK TESTİ ( %30 )YDT TESTİ
( %60)
AYT FEN BİLİMLERİ TESTİ
( %30 )
AYT SOSYAL BİLİMLER-2 TESTİ
( %30 )
AYT TÜRK DİLİ EDEBİYATI
SOSYAL BİLİMLER-1 TESTİ ( %30 )
Toplam %100
Toplam %100Toplam %100Toplam %100

Alan Seçimi

YKS Sayısal Puanı ile Öğrenci Alan Bölümler

YKS Dedikleri Nedir ?

Yukarıdaki Bölümler tablosundan DİL Puanı ile öğrenci alan Bölümleri tablo halinde görebilirsiniz.

Yükseköğretim Program Atlası

Girmek istediğiniz Bölümleri Ancak ÖSYM YKS Kılavuzundan ve en sonunda ise sınav sonuçlarından sonra yayınlanacak olan ÖSYM  Tercih Kılavuzundan mutlaka kontrol ediniz.

Etiketler: , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER