YKS Sayısal Alan Nedir ?

  • 3 paylaşım
  • 53 okunma

YKS Sayısal Alan Nedir ?

YKS Sayısal Alan Nedir ? Sayısal Puan, ÖSYM tarafından Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında ( YKS ) alınacak puanların hesaplanması için belirlenmiş puan türlerinden bir tanesidir. YKS Sayısal Alan Nedir o zaman ?

Ayrıca hangi Bölüme hangi puan türü ile girileceği ÖSYM tarafından belirlenir ve genel olarak Sınav Başvuru Kılavuzunda ya da Tercih Kılavuzunda belirtilir. 2018 YKS Başvuru Kılavuzunda da belirtildi. Ayrıca 2018 YKS Sınav Sonuçları açıklandığında 2018 YKS Tercih Klavuzu yayınlanacak ve bu kılavuzda belirtilecektir.

Örnek vermek gerekirse;

Hukuk Fakültesi  daha fazla Matematik ve  Edebiyat bilgisi, hazırlığı gerektirir. Diş Hekimliği Bölümüne girmek ise daha fazla Fizik Kimya Biyoloji bilgisi, hazırlığı gerektir.

İşte bu ayrımı yapabilmek için ÖSYM tarafından bu puan türleri oluşturulmuştur ve bu puan türlerine özel her dersin ağırlıkları farklıdır. Mesela “Fizik Öğretmenliği” Bölümüne gitmek istiyorsanız AYT Sınavında Matematik ve Fen Bilimleri testlerini mutlaka yapmanız gerekmektedir.

Sayısal Alan Puanı ile öğrenci alan bölümleri tercih edecek adaylar Birinci Oturum TYT Sınavı, İkinci Oturumda Alan Sınavları (AYT) için ise Fen Bilimleri ve Matematik Testlerini çözmek zorundalar.

Lise öğrenimi sırasında yapılan Alan Seçimi büyük önem taşımaktadır.Çünkü seçilen Alana kaynaklık eden derslere daha fazla süre ve önem verilmektedir.

Sayısal Puan Alabilmek için Testlerin TYT ve AYT Sınavlarında ki dağılmı;

Sayısal Test Ağırlıkları – TYT

Türkçe: %13

Sosyal Bilimler: %7

Temel Matematik: %13

Fen Bilimleri: %7

YTY Toplamı: %40

Sayısal Test Ağırlıkları – AYT

Matematik: %30

Fizik: %10

Kimya: %10

Biyoloji: %10

AYT Toplamı: %60

Genel: %100

Alanlara Dair Puan Tabloları

Hangi alan ? Hangi Puan Türü ? İlgili testler Tablosu. Tabloyu Yukarıdan Aşağı doğru değerlendiriniz. 4 Yıllık bir fakülteye gidebilmek için alanlardan almanız gereken puanlar için testlerin yüzdelik olarak katkısı. Soru sayılarını Tablo altındaki tavsiye yazılar kısmındaki yazılarımızdan okuyabilirsiniz.
.
SAYISAL ALANSÖZEL ALANEA ALANIDİL ALANI
TYT TESTİ
( %40 )
TYT TESTİ
( %40 )
TYT TESTİ
( %40 )
TYT TESTİ
( %40 )
AYT MATEMATİK TESTİ
( %30 )
AYT TÜRK DİLİ EDEBİYATI
SOSYAL BİLİMLER-1 TESTİ
( %30 )
AYT MATEMATİK TESTİ ( %30 )YDT TESTİ
( %60)
AYT FEN BİLİMLERİ TESTİ
( %30 )
AYT SOSYAL BİLİMLER-2 TESTİ
( %30 )
AYT TÜRK DİLİ EDEBİYATI
SOSYAL BİLİMLER-1 TESTİ ( %30 )
Toplam %100
Toplam %100Toplam %100Toplam %100

YKS Sayısal Alan Nedir ?

Sayısal Alandan tercih yapabilmek için gerekli puanın %40’ını TYT’den %60’ını ise AYT Sınavındaki Matematik ve Fen Bilimleri Testlerinden alacaksınız. Aşağıdaki yazılarımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


YKS Sayısal Alan Nedir ? Tavisye Yazılar

YKS Sayısal Alan Nedir ? 

YKS Sayısal Puanı ile Öğrenci Alan Bölümler

YKS Dedikleri Nedir ?


Yukarıdaki Bölümler tablosundan SAYISAL Puanı ile öğrenci alan bölümleri tablo halinde görebilirsiniz.

Girmek istediğiniz Bölümleri Ancak ÖSYM 2018 YKS Kılavuzundan ve en sonunda ise sınav sonuçlarından sonra yayınlanacak olan ÖSYM 2018 Tercih Kılavuzundan mutlaka kontrol ediniz.

 

 

Etiketler: , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 3 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER