YKS Sınavı Alanlar ve Test Oranları

  • 0 paylaşım
  • 68 okunma

YKS Sınavı Alanlar ve Test Oranları nedir ? Alan seçimi sadece lise hayatınız değil nerede ise tüm yaşamınızı etkileyecek bir seçimdir. Bu sebeple seçim yapmadan önce tüm alanlar hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmalısınız.  Mesleklere dair ilgi ve yetenekleriniz nelerdir ? Hangi meslekleri yapmayı düşünüyorsunuz ? Hangi derslerde kendinizi başarılı hissediyorsunuz ?

ALANLARA VE TESTLER

LİSE ALANLAR

1- Sayısal Alan
2- Sözel Alan
3- EA Alan
4- Dil Alanı

Biraz YKS Sınavı hakkında bilgi verelim. 

TYT-YKS 2018 Bölüm ve Puan Türü Bilgileri

Yeni Sınav Sistemi ile birlikte LYS ve YGS Sınav sisteminde büyük değişiklikler yapıldı. Eski sistemde ( LYS-YGS) 18 Puan türü var iken yenin sistemde YKS’ de  ( Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı ) artık 4 Puan türü var. Sınavlar 3 Oturum olacak şekilde düzenlendi. Tek bir hafta sonu yapılacak.  Yazılı ve Görsel Basında YÖK ve ÖSYM tarafından yapılan açıklamaları da okumuşsunuzdur.

YKS Sistemi ile birlikte 4 Puan Türü oluşturuldu. SAYISAL, EŞİT AĞIRLIK, SÖZEL ve DİL.  ÖSYM ve YÖK açıklamalarında ve Sınav Kılavuzunda bu bilgiler belirtildi. Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler bu puan türleri ile tercih yapıp, yerleştirme işleminde bulunacaklar. 2 Yıllık Önlisans Bölümleri ise 1. Oturum sınavı olan TYT Puanı ile öğrenci alacak.

Ancak unutmayalım ki bu tür açıklama ve bilgiler kullanılmadan her zaman ÖSYM’ nin Sınav Kılavuzlarından mutlaka kontrol edilmelidir. Yani İlgili Kılavuzları okumadan bir karar vermeyiniz.

Yüksek Öğretim Kurumları sınavında Alanlara kaynaklı eden testlerin dağılımı aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.


Alanlara Dair Puan Tabloları

Hangi alan ? Hangi Puan Türü ? İlgili testler Tablosu. Tabloyu Yukarıdan Aşağı doğru değerlendiriniz. 4 Yıllık bir fakülteye gidebilmek için alanlardan almanız gereken puanlar için testlerin yüzdelik olarak katkısı. Soru sayılarını Tablo altındaki tavsiye yazılar kısmındaki yazılarımızdan okuyabilirsiniz.
.
SAYISAL ALANSÖZEL ALANEA ALANIDİL ALANI
TYT TESTİ
( %40 )
TYT TESTİ
( %40 )
TYT TESTİ
( %40 )
TYT TESTİ
( %40 )
AYT MATEMATİK TESTİ
( %30 )
AYT TÜRK DİLİ EDEBİYATI
SOSYAL BİLİMLER-1 TESTİ
( %30 )
AYT MATEMATİK TESTİ ( %30 )YDT TESTİ
( %60)
AYT FEN BİLİMLERİ TESTİ
( %30 )
AYT SOSYAL BİLİMLER-2 TESTİ
( %30 )
AYT TÜRK DİLİ EDEBİYATI
SOSYAL BİLİMLER-1 TESTİ ( %30 )
Toplam %100
Toplam %100Toplam %100Toplam %100

[irp posts=”1648″ name=”YKS Dedikleri Nedir ?”]

[irp posts=”1684″ name=”YKS-TYT Temel Yeterlilik Testi Nedir ?”]

Yukarıda belirtilen alanlardan puan alabilmek için çözülmesi gerekli testler ve puan hesaplanırken yüzdelik oranları yer almaktadır.  

Tercihlerinize ÖSYM tarafından yayımlanmış, yayımlanacak kılavuzları incelemeden karar vermeyiniz. Unutmayın en kesin ve  doğru bilgiler her zaman ÖSYM tarafından yayınlanan ilgili kılavuzlardaki bilgilerdir.

KAYNAK: ÖSYM 2018  Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu

2018 YKS BAŞVURU KILAVUZU İNDİR

Bizden Size

Hepinize sınavda başarılar diliyoruz. Her şey gönlünüzce olsun.  Aklınıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz.  Ya da sitemiz sağ sütunda yer alan Danışma Hatlarından soru olarak yazabilirsiniz.

 

Etiketler:
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 0 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER