YKS YDT Nedir ?

  • 19 paylaşım
  • 443 okunma

YKS YDT Nedir ? YDT Nedir ? Yabancı Dil Testi Hakkında Her şey… Bildiğimiz gibi yeni sistem ile Üniversite Sınavlarında büyük değişiklikler oldu. Dil alanından ile ilgili biraz bahsedelim.

TYT-YKS 2018 Bölüm ve Puan Türü Bilgileri

Yeni Sınav Sistemi ile birlikte LYS ve YGS Sınav sisteminde büyük değişiklikler yapıldı. Eski sistemde ( LYS-YGS) 18 Puan türü var iken yenin sistemde YKS’ de (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) artık 4 Puan türü var. Sınavlar 3 Oturum olacak şekilde düzenlendi. Tek bir hafta sonu yapılacak. Yazılı ve Görsel Basında YÖK ve ÖSYM tarafından yapılan açıklamaları da okumuşsunuzdur.

YKS Sistemi ile birlikte 4 Puan Türü oluşturuldu. SAYISAL, EŞİT AĞIRLIK, SÖZEL ve DİL. ÖSYM ve YÖK açıklamalarında ve Sınav Kılavuzunda bu bilgiler belirtildi. Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler bu puan türleri ile tercih yapıp, yerleştirme işleminde bulunacaklar.

YKS YDT Nedir ?

DİL PUANI, ÖSYM tarafından Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında ( YKS ) alınacak puanların hesaplanması için belirlenmiş puan türlerinden bir tanesidir. Ayrıca hangi Bölüme hangi puan türü ile girileceği ÖSYM tarafından belirlenir ve genel olarak Sınav Başvuru Kılavuzunda ya da Tercih Kılavuzunda belirtilir. ÖSYM 2018 YKS Başvuru Kılavuzunda belirtildi. Ayrıca 2018 YKS Sınav Sonuçları açıklandığında 2018 YKS Tercih Kılavuzu yayınlanacak ve bu kılavuzda belirtilecektir. DİL ALANI öğrencileri DİL Puanı için YKS 1. Oturum Sınavı olan TYT sınavına girdikten sonra 3. Oturum Olan YDT Sınavı girecekler.

Örnek vermek gerekirse

Eczacılık Bölümü daha fazla Matematik ve Fen Bilimleri bilgisi, hazırlığı gerektirir, İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümüne girmek ise daha fazla Yabancı Dil bilgisi, hazırlığı gereklidir. İşte bu ayrımı yapabilmek için ÖSYM tarafından bu puan türleri oluşturulmuştur ve bu puan türlerine özel her dersin ağırlıkları farklıdır. Mesela “Almanca Öğretmenliği” bölümüne gitmek istiyorsanız önce TYT Sınavına sonra ise Yabancı Dil Sınavına mutlaka girmeniz gerekir.

DİL Puan Türü ve İlgili Bölümler

Yabancı Dil alanından sınava girecek öğrenciler ilk oturum TYT sınavı, alan sınavları için sadece Yabancı Dil Testini çözecekler. Yani TYT ve DİL Sınavı ( YDT).

YKS YDT Nedir ?

Yabancı  Dil Test Ağırlıkları 

TYT

Türkçe: % 13
Sosyal Bilimler: % 7
Temel Matematik: % 13
Fen Bilimleri: % 7
Toplam % 40

Yabancı Dil: %60
Toplam: %100

Toplam 80 Soru

Yabancı Dil Alanından tercih yapabilmek için gerekli puanın %40’ını TYT’den %60’ını ise AYT Sınavındaki Yabancı Dil Sınavından alacaksınız.

Tavsiye Makaleler

YKS TYT Nedir ? Konulu yazımıza bir göz atabilirsiniz.   

Yazın Ders Çalışmak konulu yazımıza bir göz atabilirsiniz.  

YKS Dil Alanı Nedir ?

2019 TYT Konuları

YKS Dil Puanı ile Öğrenci Alan Bölümler

KAYNAK: ÖSYM 2018 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu

ÖSYM 2018 YKS Kılavuzu    İ  N  D  İ  R

Tercihlerinize ÖSYM tarafından yayımlanmış, yayımlanacak kılavuzları incelemeden karar vermeyiniz. Unutmayın en KESİN VE doğru bilgiler her zaman ÖSYM tarafından yayınlanan ilgili kılavuzlardaki bilgilerdir.

Bizden Size

Hepinize sınavda başarılar diliyoruz. Her şey gönlünüzce olsun. Aklınıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz. Ya da sitemiz sağ sütunda yer alan Danışma Hatlarından soru olarak yazabilirsiniz.

YKS YDT Nedir ? YDT İle ilgili gelişmeleri yazımıza eklemeye devam edeceğiz.. 

Etiketler: ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 19 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER