YKS yeni ham puan kuralı değişikliği

  • 1 paylaşım
  • 62 okunma

YKS yeni ham puan kuralı değişikliği. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) iki oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) adayların puanlarının hesaplanmasıyla ilgili değişiklik yapıldı.  Yapılan değişiklik aşağıdaki gibidir.

“Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 31 Mayıs 2018 tarihli toplantısında, 2018 YKS’de TYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya Temel Matematik testlerinin en az birinden en az 0,5, AYT’de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin en az birinden en az 0,5 ham puan almış olmaları gerektiğine karar verilmiş olup, 2018-YKS Kılavuzu bu karar doğrultusunda güncellenmiştir.”

ÖSYM 2018 YKS Başvuru Kılavuzu Sayfa 25 deki açıklama şöyledir;

TYT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT
puanı hesaplanacaktır.

AYT ve YDT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (ASAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D). Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150’nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacaktır.

Adaylar : ÖSYM 2018 YKS Başvuru Kılavuzu Sayfa 25 i dikkatli bir şekilde okumalıdırlar.

KILAVUZU İNDİR

ÖSYM DUYURUSU: http://www.osym.gov.tr/TR,15090/2018-yks-adaylarinin-dikkatine-05062018.html

Etiketler: , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 1 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER