Zamanı Değerlendirme

  • 4 paylaşım
  • 79 okunma

Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar, bir konuyu öğrenmek, tam olarak öğrenmedikleri konuları tekrar etmek, kitap okumak, test çözmek olarak özetlenebilir. Ancak başarının temel kuralı olan düzenli tekrar özelikle okul da görülen derslerin evde her gün tekrar edilmesidir. Zamanı Değerlendirme sizi başarıya götürecek en net etkenlerden birisidir. Düzenli tekrar yapan ve kitap okuyan öğrenciler başarılarının zamanlar arttığını göreceklerdir. Önce kedi eksikliklerinizi belirleyiniz.  Okulunuzda rehber Öğretmeninizle görüşünüz. Der çalışma yöntemleri hakkında. Branş Öğretmenlerinizden o dersle ilgili çalışma bilgileri alabilirsiniz.

Her öğrenci bir dersi çalışmak için gerekli süreyi kendine göre ayarlamalıdır.Bir dersi 40 ile 50 dakika çalıştıktan sonra araya 10-15 dakikalık dinlenme molası vermek yararlı olur. Bu sayede çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılacaktır.

UYGUN BİR ÇALIŞMA ORTAMI SEÇİNİZ

Çalışma yeri düzenli, sessiz ve aydınlık olmalıdır. En iyi ders çalışma masa başında sessiz bir ortamda olur. Ancak kendinize ait odanız yok ise evde kendinize ait bir ders çalışma köşesi oluşturabilirsiniz. Mesela salonun bir köşesinde bir masada çalışabilirsiniz. Ayrı bir yerin sağlanamaması çalışmadan kaçmanın bir nedeni olmamalıdır. Yatakta, koltukta ve divanda, uzanarak, televizyon seyrederek ders çalışmak, dikkatin toplanmasını güçleştirecek, öğrencinin çalışmak için daha çok zaman yitirmesine neden olacaktır.

Zaman ve Başarı. Bazen her şey size bağlıdır. www.rehberliksaati.com

DERSE HAZIRLIKLI GELİNİZ

Öğrenciler okula gelmeden önce, o gün okulda işleyecekleri ders konularını gözden kısaca geçirmelidirler.

DÜZENLİ DERS TEKRARI 

( 7 GÜN )

Önce okulda öğretmen tarafından verilen görevler yapılır. Görev verilmemişse o gün okulda görülen tüm dersler tekrar edilir. Test çözülür. Kalan zamanlarda konu eksikliği olan dersler çalışılır ve test çözülür. Günlük tekrara ek olarak yatmadan önce mutlaka yad a boş zamanlarınızda mutlaka kitap okuyunuz. Kitap okuma süresi öğrenciye göre değişebilir. Ancak 40 dakika ile 50 dakika arası bir süre kitap okuyabilirsiniz. Her güne mutlaka okulda öğrendiklerini geliştirmek için günlük tekrar saati koy. Tekrar yapmak az çalışıp çok verim elde etmenin yollarından biridir. Zira öğrenilenler en çok ilk sekiz saat içinde unutulur. Gün için deki zamanınızı iyi planlayınız.

TEST ÇÖZMEK

Test çözmenin amaçları vardır. Okulda öğrenilen konuları pekiştirmek, konulardaki eksikliklerinizi belirlemek için test çözeriz. Yanlış yaptığınız ya da boş bıraktığınız sorularla ilgili evde çalışınız.
Yanlışlarınızın nedenlerini bulmaya çalışınız. Öğrendiğiniz konulardan ise tekrar yapmak amacı ile boş zamanlarınızda test çözebilirsiniz. Eğer testlerdeki yanlışlarınız konuyu bilmemenizden kaynaklanıyorsa o konuları mutlaka düzenli tekrar ediniz.

Kendinizi eksik hissettiğiniz dersleri özellikle boş zamanlarınızda tekrar ediniz. Hafta sonları ve tatiller de zamanlarında boş kaldığınız zamanları; dersleri tekrar etmek, soru çözmek amacı ile kullanmanız başarınızı artıracaktır. Sınava ne kadar zaman kalırsa kalsın, en önemli husus tekrarlarınıza ve test çözmeye devam etmek, konu eksikliklerinizi gidermek ve günlük olarak devamlı test çözmektir.

GÜNDE KAÇ TEST ÇÖZELİM

En çok sorulan sorulardan birisi. Günde kaç test çözelim.
Günde kaç test çözüleceği biraz size kalmış…
Biz bir örnek verelim. Her öğrencinin kendine göre bir sınırı vardır.
Mesela günde 100 soru ile başlayabilirsiniz ya da başladınız..
Okul, Dersler, günlük hayatınıza ve akademik seviyenize göre bu sayıyı
siz şekillendirebilirsiniz. Şunu unutmayıın ki önce sağlık gelir.
Peki en çok ne çalışayım derseniz bunu bir kaç yöntemi vardır.
Testlerin zorluk seviyesini kedinize göre belirleyiniz. Hep zor ya da tamamen kolay olmasın.
Çözeceğiniz soruların zorluk dağılımı olsun.
Her gün için kendi akademik seviyenize göre bir dersi Temel Ders olarak
belirleyebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Genel bir Soru Bankasından da
farklı derslere alt testler çözerek can sıkıntısını azaltabilirsiniz.
Testlerde yapılan yanlışlar mutlaka tekrar edilmeli, o konular tekrar gözden geçirilmelidir.
Şunu asla unutmayın ders çalışma programı kişiye özeldir. Bir başka öğrencinin uyguladığı ve
başarılı olduğu program size uymayabilir. Süreç içinde kendi programınızı deneyerek oluşturursunuz.b

Sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz.

Ancak sınav yaklaştıkça öğrencilerin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir. Asla umutsuzluğa kapılmayınız. Kendinize önce siz inanın ve güvenin.

www.rehberliksaati.com

Etiketler: , , , , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • 4 paylaşım
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER